Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представители на изселници от Балканите разказаха пред БНР за земетресението

Хора, останали без дом след земетресението, закусват в палатково градче в Хатай, Турция, 11 февруари 2023
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В регионите, засегнати от земетресението в Югоизточна Турция, живеят близо 1,5 милиона изселници от България и другите балкански страни, изселили се там от близо век и половина. Това е информация, която предостави на БНР Юксел Йозкан - депутат от Меджлиса и бивш председател на Дружеството за култура и подпомагане на турците от Балканите "БАЛГЬОЧ". В Адана, Хатай и Кахраманмараш развиват дейност и Сдружения на изселниците от България и Балканите.

Севда Дюкянджи от Програми на турски език" при Радио България ни среща с български изселници от засегнатите от земетресението райони.

Мехмед Алпер

Мехмед Алпер, заместник- председател на изселническата организация в град Адана разказа:

"Преживяхме разруха, хората са объркани, много притеснени и уплашени. Държавата се опитва да превърже раните ни, но може ли да ни върне загубените хора. В квартал "Гюзелиалъ" на Адана 12-13 големи сгради се срутиха. Тук няма значение кой какъв е, каква е неговата вяра, религия или етнос, те са хора, а тук преживяваме една човешка драма. Предоставят се палатки и временни места за настаняване. Хората избягаха от домовете си по пижами. Безсилни сме пред мъката".

Гьокхан Йозер (в средата)

Гьокхан Йозер е представител на изселническата организация в Хатай. От ефира на БНР благодари на българите за съпричастността и призова: "Молете се за нас".

"Благодаря т името на целия Хатай, че споделяте нашата болка. Какво да ви кажа, това е нещо извън измеренията на бедствието. Ние сме по-спокойни, поне що се отнася до Хатай. Всеки, независимо дали домът му е пострадал или не, спи навън в палатки, във фургони, коли или при познати от други райони. Хората са изплашени и от различни приказки, които се ширят от уста на уста за евентуален нов трус. Паниката я има. Нещото, от което имаме най-голяма нужда, са вашите молитви. Молете се за нас."

Селчук Куртсатар

Спасените деца бяха светлината в този ужас, каза Селчук Куртсатар от Кахарманмараш, наследник на български изселници.

"Всеки се опитваше да спаси живота си. Хората, които не успяха да се събудят, или бяха затиснати от стените, или останаха вътре във вечния си сън. Загубих повече от 20 роднини и близки. Учените твърдят, че след труса земята под Турция се е изместила три метра към Арабския полуостров. Представете си каква е тази мощ, която да изтласка земните маси с три метра. Изведохме от района на бедствието възрастните жени и децата. Ние, мъжете, оставаме на място. Няма да напуснем града, докато има надежда за живот под руините. Дошли са чужденци от Русия, от България, от Армения, от всички краища на света да ни помагат, а ние да избягаме. Това не е възможно. Оставаме тук и продължаваме със спасителните дейности.

Гробове за жертви от земетресението в Адъяман. Снимка: Рамазан Дилбашъ
По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна