Гост на "Кой кой е в столичното общество" този път е писателят Георги Господинов.
Той е филолог, доктор по нова българска литература към Института за литература на БАН, където работи като литературовед от 1995 насам. От 1998 до 2000 г. е и преподавател в НБУ по писане на есе (1998), а по-късно по съвременна българска литература (1999-2000). Редактор е в „Литературен вестник“, седмичен колумнист на в. „Дневник“ и редактор за България на излизащото в Оксфорд литературно списание „Orient Express“.
Според изследване от миналата година той е най-превеждания български писател в последните 15 години. Още за първата си стихосбирка - „Лапидариум“ (1992), Георги Господинов е отличен с Националната награда за дебют „Южна пролет“. Стихосбирката е преведена на чешки. „Естествен роман“ – първият на Георги Господинов, получава Специалната награда на конкурса „Развитие“ и е издаден на български, сръбски, френски, английски, чешки, хърватски, словенски, датски, немски, италиански, испански, полски и други езици. Критиката го определя като „първият по рождение и по слава роман на поколението на 90-те“.
За него обаче по-важно от това, че книгите му се превеждат, е фактът, че те предизвикват реакция в чужбина, където по принцип интересът към България не е толкова голям. Той разказва, че е решил да стане писател като шестгодишен, когато е записал първия си сън – кошмар, в който се е почувствал изоставен.
Чуйте още за Георги Господинов, неговите вълнения, страхове и книги, какво говорят критиците за тях и много други неща в интервюто.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..
Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..
Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша. Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..