Необичайните за месец декември и януари високи температури спомагат за увеличаването на популацията на плъхове в София, предупреждават експерти.
Наличието на подходящи убежища, както и обилна храна, създават благоприятна среда за тяхното размножаване. За една година женската може да роди над 50 малки.
„Тяхната численост може да се увеличи многократно, ако бъдат оставени на спокойствие да съжителстват с хората. Борбата с тях е успешна, ако е постоянна и се води целогодишно.” Това обясни Цезарина Илиева, главен експерт в Столичната регионална здравна инспекция.
Тя съветва гражданите да замрежват прозорците и да замазват пролуки около тръбите, защото това са тунелите и местата, през които гризачите преминават от едно място на друго. „Най вече бих ги посъветвала да се обърнат към професионалистите, специализираните фирми които са регистрирани към Министерство на здравеопазването“, добави експертът.
През пролетта експертите на Регионалната здравна инспекция ще започнат масови обработки против гризачи в пространството на НДК, съобщи Цезарина Илиева. Тя подчерта обаче, че проблеми създават жилищните сгради в съседство, които не се контролират. „В тях не се извършват тези мероприятия и се получава мигриране на гризачите от едно място на друго. Администрациите, в случая и Столичната община, нямат физическия и финансов контрол върху частната собственост“, каза главният експерт в Столичната регионална здравна инспекция.
Тя предупреди и че в резултат на необикновено високите температури, на които се радваме в момента и принципно цялата тази зима, вече са се показали и първите кърлежи. „За първи път ми се случва през месец януари в София да имаме открити активни кърлежи. Това има своето обяснение, най-вече нехарактерно високите температури в първите дни на месец декември, които наподобяваха пролетните условия за тяхното развитие и съответно са довели до активизиране или така да се каже „заблуждение“ на кърлежите“, обясни тя.
Чуйте цялото интервю.Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..
С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..