Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "Балкония" в сърцето на София: един таван с басейн от 30-те

Swimming Pool е едно ново, но и старо място. Носи в себе си историята на сградата от 30-те години на ХХв. Сега обаче влиза в нова роля - събирали през годините различни жители, стените на мястото вече са артистично издълбани, около басейна има скулптори, а под името Swimming Pool вече съществува най-новото място за съвременно изкуство и колаборации с чуждестранни артисти. Проектът за това пространство е подкрепен от програма "Култура" на Столичната община и Швейцарския фонд.

Международно сътрудничество на артисти и обмяна на идеи са основни за галерията, а целта еда се засили диалогът между местната и международната културна среда. Освен, че среща интересни чужди и български съвременни артисти, мястото е интересно и заради нещо друго - намира се в сърцето на София, срещу Руската църква, на тавана, а като престъпим входа, пред нас се разкрива голям бял слънчев покрив с басейн, които съществуват от 30-те години насам, когато е правена и сградата.

Освен, че балконът изглежда като покрив на Френската ривиера в сърцето на София, до края на месец май може да се види и първата изложба в нея - "Балкония". В нея участват българската артистка Стефания Батоева, която е базирана в Лондон, но позната на българската публика с изложби в галериите "Васка Емануилова" в София и "Сариев" в Пловдив. Другите двама артисти, които оформят с творбите си Swimming Pool са Ив Шерер и Емануел Рос.

Какво е "Балкония"?

Изложбеното пространство, тавански апартамент с тераса и басейн в центъра на София, задава хоризонта. Наоколо се простира градът - колкото саможив, толкова и всеки ден различен. На покрива, изложбата се настанява в домашната обстановка на старо жилище, просмукано от накъсани спомени.

Емануел Рос избира абсурдни обекти от домове в заможните жилищни квартали на Холивуд. Той заема оттам предимно външни архитектурни елементи - орнаменти и фигури, синтезирайки ги в скулптури. Тези скулптури Рос отново слива с една друга колекция от артефакти, заети от последния обитател на жилището, където сега е "Балкония". Taкa той се превръща в колекционер на вкусове, свързващ различни географии от естетически системи, които, макар и лични, в крайна сметка представят собствениците публично. С това свое действие, Рос ни кара да преосмислим личния вкус в универсалното му значение.

Ив Шерер се появява в "Балкония" с факсимиле на Ема Уотсън - работа от серия скулптури, възникнали въз основа на вирусно циркулиращи, случайно изтекли в интернет голи снимки на актрисата. Реално тези снимки са фалшификации, в които главата на Ема е прилепена към чуждо сексуализирано тяло. Шерер продължава този процес като прави 3D модели на тези изображения, които после биват дигитално изработени на струг и понякога отново дублирани в гипс. В "Балкония"  откриваме “Ема“ в различни психологични състояния - материализации,  продължение на режими, възникнали онлайн.

Стефания Батоева развива интересите си към живописта, като ни дава разказ за един въображаем свят, в който свободно се разминават персонажи, пренасяни посредством еуфория. Изненадата, която тя ще сътвори е да изрисува дъното на басейна.

Повече за идеите на това пространство и първата експозиция "Балкония“ - чуйте от интервюто на Юлия с Виктория Драганова, кураторка на галерията.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05