Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Маринов показа в изложба Венецуела, Перу, Япония – идва ред на София

Художникът е безкрайна Вселена, твърди творецът

Снимка: Петър Маринов/ личен архив

Eдин от именитите ни съвременни художници Петър Маринов, който повече от 30 години е сред водещите имена в родната живопис и скулптура, гостува в днешното предаване „Кой кой е“. Откакто се помни Петър Маринов, рисува – завършил е Художествената гимназия в София и Националната художествена академия в класа на акад. Светлин Русев през 1986 г. Петър Маринов вече 50 години рисува, а защо не тръгна по стъпките на баща си - професор по икономика в УНСС и в Нов български университет или на майка си – доцент по лингвистика и руска филология, преподавател в Музикалното училище и Художествената гимназия, ще узнаете в предаването. Петър Маринов обича да казва: Доставя ми голямо удоволствие, докато рисувам. Според древните китайци, който работи, каквото му е приятно, няма да работи цял живот. Удовлетворението е огромно, ако изкуството, което създаваш, се хареса и на другите. Да доставяш радост на хората е изключително приятно усещане. Чувстваш се прекрасно, като правиш хубави неща и те ти връщат преживяното.Снимка

Творецът е правил самостоятелни изложби освен в страната - и в Русия, и във Венецуела.

Творби на Петър Маринов са притежание на частни колекции в Русия, Венецуела, Австрия, България, Япония. Много разнолико е творчеството му - рисува портрети, пейзажи, абстракции, прави пластики. Казват, че художниците са бохеми, че рисуват, когато си поискат, но не е така. Необходима е дисциплина и уважение към себе си и изкуството. Трябва много труд, защото само с гол талант не се получава. Човек, като създава красота, става по-добър, обича да казва художникът.

Желанието да се докосне до различни народи и култури, кара Петър Маринов да пътешества из света, а след това да претворява видяното и преживяното в картини. Така се ражда поредицата от творби, показани след това в изложба, "Две екзотики", посветена на Перу и Япония. В нея Петър Маринов използва дърво, смесени техники и колаж, при направата на творбите си. В предаването Петър Маринов разказва за тези и други емблематични места, които е посетил и които след това, са оживели върху платното. Петър Маринов твърди, че художникът е безкрайна Вселена. Това е причината за разнообразието от образи и емоции, които притежават картините. Така съвсем различните по жанр платна, съвместяват реалност, фантазии и настроения със съвсем различен заряд.

Спортът, туризмът и пътешествията заемат огромна част от живота на твореца. Той обича да катери планини, да обикаля както страната, така и Азия, Африка, Европа и Америка. Една от страстите на художника Петър Маринов е гребането и каякът. В какви води е по-трудно да се гребе и може ли в изкуството да се плава срещу течението, разказва художникът Петър Маринов, който в момента подготвя три изложби. Първата е колективна и е юбилейна - на възпитаниците на акад. Светлин Русев, които са завършили НХА през 1986 г. Втората е с пластики, а третата с живописни платна, изобразяващи емблематични места в София.Снимка

Творецът разказва каква е за него София – както в картините му, така и в живота му. Художникът Петър Маринов е роден в София, но отскоро живее в близост до нея сред природа и тишина. Направил е в родния си град множество изложби, но едва тази година се захвана да изобрази на платно с маслени бои столицата, такава, каквато я вижда.

Оригинален като рисунък и изключително креативен художник, Петър Маринов не спира да смайва с творбите си любителите на изящното изкуство. Провокативен, новатор, нестандартен и вечно търсещ, Петър Маринов умее да ни пренася в своя красив творчески свят, изпълнен с много изящество и съвършенство.

Приятно слушане.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05