Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майстора се върна

Разговор на площад „Велбъжд“ с Евгени Серафимов, човекът зад идеята „Майстора на един декар“

БНР Новини
Снимка: otdron.com



В крайна сметка Майстора се разпростира на декар и половина. И все още си е там, на площада в центъра на Кюстендил. Изнесеното студио на „Радио София“ беше разположено на метри от портрета, който (заснет от дрон) донесе само за ден над 50 хиляди гледния в YouTube, положителни реакции и „браво“ от цял свят, хиляди гости на града и рекордна посещаемост на галерията „Владимир Димитров – Майстора“. И все още можете да дойдете и да го видите, защото проектът е бил осъществен с надеждата да остане до първия дъжд. Но първият дъжд идва и отминава, но не отмива лика на Майстора, а само го „освежава“ и отмахва полепналата прах. Оказва се, че боите, специално „забъркани“ от Свилен Блажев (един от многото големи художници на Кюстендил) са много по-трайни, отколкото дори самият той е предполагал.

Всичко това научаваме от Евгени Серафимов, човекът, на когото му хрумва тази наистина впечатляваща идея. Евгени Серафимов получава поздравления  Снимка: Фейсбук, Вл. ТашовТой самият е убеден, че просто е станал „проводник“ на нещо голямо, което е трябвало да се случи. Роден и израснал в Кюстендил, Евгени преподава в най-старото училище в града „Кирил и Методий“, ръководи и школа за малки и млади художници „Новите майстори“. И когато „намисля“ да направи портрет на Майстора на един декар, той осъществява идеята именно със своите възпитаници, с които до този момент имат реализирани немалко интересни и иновативни проекти, правили са и експозиции в София. Всъщност координацията се осъществява от 4-ма „пораснали“ художници – Евгени, съпругата му и двама приятели. Основната работа се извършва от „големите“ от школата – тези на възраст от 16 до 23 години (включително негова възпитаничка, която сега учи във Флоренция), но се включват с огромен ентусиазъм и чисти сърца и „малките“ – първоначално 30 деца, които накрая нарастват до 60. Рисува се предимно късно вечер на осветения площад и дори логистиката някак се получава от само себе си. А според Евгени Серафимов най-голямото чудо е „брадата на Майстора“, защото тя е най-обемна, уж най-скучна, няма творчество и затова поверена на десетките деца, които обаче са толкова щастливи, че им е поверена отговорна задача и влагат толкова позитивна енергия и вяра, че този елемент сякаш носи свое послание. Това е една от историите, които ще чуете в разговора ни с Евгени. А също и за кюстендилчето, което живее в Женева, но си е било в града за лятото и баба му го водила всеки ден да участва в създаването на портрета, и се снимало с „неговата плочка“, тази, която то е оцветило и сега пише проект, с който да представи Кюстендил в училището си в Швейцария.

Въпреки че и стоейки на площада, да можете да видите портрета на Майстора, истинското преживяване е като се качите на хълма Хисарлъка. Или да видите снимките от дрон – те са прекрасни, впечатляващи, въздействащи. Техен автор е Марин Маринов – и той е кюстендилец и това е поредната „прекрасна среща“ покрай този проект, по думите на Евгени Серафимов. Той е убеден, че въздухът в града е уникален и че толкова творчески настроени деца няма никъде другаде. Много говори за личността на Владимир Димитров-Майстора, за неговата значимост за всички нас и, разбира се, за кюстендилци. И за границите на времето, които с помощта на изкуството сякаш изчезват. И затова той най-много харесва краткия коментар (един от стотиците) под клипа от дрона в интернет – Майстора се върна.

Евгени Серафимов е динамичен, инициативен, позитивен, пълен с идеи. Вярва, че изкуството принадлежи на днешния ден и върви ръка за ръка с новостите. За да впечатли, за да доведе хора, за да се говори за него, то трябва да е „свръх, да е мега“. И го доказва с реализацията на този портрет. А ще има и още – всяка година различно „лятно изкуство на площада“.

Чуйте цялото интервю с Евгени Серафимов – ще разберете как е станало прехвърлянето на прочутата картина от листа на площада, как се борави с мащаба, какви са били страховете и трудностите, какво се крие зад „Майстора на декар (и половина)“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Целогодишно приютът за бездомни хора в Перник приема нуждаещи се

Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..

публикувано на 26.11.24 в 16:05

Три центъра за временно настаняване приемат бездомни хора в София

Три центъра за временно настаняване на бездомни хора работят на територията на София. Капацитетът им е 510 души, като в момента в тях са настанени около 400, каза за Радио София Мина Йовчева – директор на дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" към Столичната община. Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който..

публикувано на 26.11.24 в 15:14

Отбелязваме Дни на китайската култура и наука в България

През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България . Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни..

публикувано на 26.11.24 в 14:47
Дима Настева и Андриан Асенов

Андриан Асенов: В спектакъла “Русалска нощ” с децата правим една магия

Спектакълът "Русалска нощ" е една магия по разказа на Йордан Йовков, създадена от възпитаници на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл" и Сдружение "Арсов Саунд".  “От доста време провеждаме репетиции в училището “Луи Брайл”. Първоначалната идея беше децата да присъстват по време на репетициите, за да можем да ги..

публикувано на 26.11.24 в 11:53

Няколко пернишки квартала са без топлоподаване заради авария

Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин.  Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...

публикувано на 26.11.24 в 11:41

Откритите в Хераклея Синтика статуи са на внуци на римския император Октавиан Август?

Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..

публикувано на 26.11.24 в 10:45
Така изглежда новата система

Подобряват уличното осветление в София с нова smart система

Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера.  Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..

публикувано на 26.11.24 в 10:20