Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София - изненадващото бижу за пътуващите чужденци

Столицата ни в класации, статии и блогове

Снимка: facebook/ ЗА {обичайте} София

"Нашата София" започна да се появява все по-често в различни статии, класации и туристически блогове, и то със знак "изненадващо хубава".

Може би всичко започна с поставянето  на София сред 10-те най-добри градове в света за започване на бизнес. При това не в някоя „редова класация“, а в тази на „Форбс“. Като „софийски предимства“ тогава са посочени ниските данъци, високата скорост на интернета и достъпа до европейски фондове. И така, София се оказа добър град за започване на нещо ново. Оказа се и единствената столица с летище, до което можеш да стигнеш с метрото. Този факт започна да се появява и коментира в редица знайни и незнайни блогове за пътуване - редом с традиционните български (отдавна оценени) от чужденците хубавини като баницата, ракията, евтините кръчми и способността ни да се сприятеляваме, без задължително да владеем чужди езици. Започнаха обаче да се промъкват и по-нови „софийски привлекателности“ като „супатериите и ресторантите за здравословна храна“, както пише млада американка, пътувайки из Европа. Започват да се появяват и сериозни статии като тази в „Сиатъл Таймс“ на 30 август, в която столицата ни се описва като „подценена“ и се коментира като определено по-бедна от Лондон или Париж, но пък „колко пълни с живот са софийските булеварди, колко жизнен е самият град с разкошните си паркове и старини“.

Снимка
Снимка
Статията е интересна и защото авторът прави сравнения със София отпреди 30 години, когато е бил тук за кратко като студент. „Запазила славянския си чар… в която както и тогава, така и сега го впечатляват играещите шах пред Народния театър (компетентни по всяка тема  - от геополитика до спорт), но София му се вижда „свободна и изграждаща новия си просперитет“. Смята, че хората в София умеят да живеят, за разлика от тези в другите големи градове по света, умеят да забавят крачка и винаги имат време да седнат на по бира. И от „
Seattle Times” продължаваме към онлайн изданието (доста популярно) Huffingtone post, където София пък е определена като един от най-хубавите градове за чужденци. Тоест, къде да отидете, ако искате да започнете живота си наново - в тази класация столицата ни е на 11 място, пропускайки пред себе си само градове като Лисабон, Отава, Прага ... "Само защото не чувате често за столицата на България не значи, че трябва да отхвърлите идеята да заживеете там. Самолетните билети, заведенията и забележителностите - всичко е достъпно в този град бижу" - пишат във Huffingtyn Post.

Все пак едно е да живееш в един град, друго е да дойдеш в командировка. Но все пак… да продължим с това, което вижда пътешестващият чужденец, за статии като „18 причини задължително да посетите България“, където са изредени евтините полети, кюфтетата, гледките, мекиците, доброто време за коктейли (което няма happy hour, а е винаги), сиренето и „сериозното отношение към празниците“ (тук цитирам друг материал на Хъфинтън пост), за да стигнем до Dispatches Detours и статията, озаглавена „Няма друг град в Европа, който може да се сравни със София“ - тук авторътТери Бойд много непринудено разказва за сестра си, която непрестанно пътувала и била живяла „от Сеул до Париж“, и която изведнъж била очарована от София. Общо взето, градът ни е описан като “summertime and the living is easy” - големи паркове, широки булеварди, евтино… идеалното място за приключенски настроения западно европеец или американец, с изключение на трудната за разгадаване кирилица. Мрежата на градския ни транспорт била „един път“, почти най-добрата в Европа, пък да не говорим за ресторантите и евтините за наемане апартаменти. А дали е така - кой, ако не ние ще кажем. Чуйте повече!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00