Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Венцеслав Тодоров: Атопичният дерматит не е присъда

Снимка: ВМА

В "Часът на здравето" обръщаме внимание на атопичния дерматит - заболяване на кожата, което се проявява сред все повече деца в най-ранна възраст - със зачервяване или обрив. Ако не се контролира, може да доведе до пристъпи в зряла възраст.  Как да бъде разпознато от родителите, може ли да се предотврати появата му и какво е ефикасното лечение - потърсихме отговорите от д-р Венцеслав Тодоров от Клиниката по дерматология на Военномедицинската академия:

Заболяването е изразено с общо безпокойство на детето


"Това е симптом и за педиатрите, и те знаят, че когато не се храни добре и не спи добре, има проблем. А когато е видим проблемът върху кожата, е редно родителите да се обърнат към дерматолог, или първо към педиатър, защото те също разпознават тази диагноза".

Д-р Тодоров посочи, че в повечето случаи е важна грижата за кожата, защото лечението има временен ефект за бързо успокояване на пристъпа на заболяването. Много е важно на родителите да се разяснява как да поддържат кожата в добро състояние, за да не се появява пореден пристъп.

Лекарствата не са панацея

"Те не излекуват състоянието за месец, два или седмица, а само изкарват от пристъп болното дете или болния човек, защото при възрастните това състояние се ограничава силно , но също влошава качеството на живот. Атопичният дерматит е хронично заболяване, което изисква поддръжка. Често може да остане дори и след пуберитета и се ограничава. Там понятието в дерматологията е невродермит, но то е част от общата атопия - от сухотата на кожата. Всъщност това е основната причина- сухотата на кожата и свръх реактивността на тази кожа, която има намален водно-липиден слой, мантия. Тя има защитна функция, и когато отпадне или се намали до минимум, тогава повечето агенти, които имат иритиращо или алергизиращо действие попадат върху кожата безпрепятствено и предизвикват реакция на възпаление", посочи специалистът.  

Заболяването зачестява в индустриалните общества


Д-р Тодоров посочи, че има много нови химически материали, при контакт с тях е лесно организмът да реагира с възпалителна реакция. Много е важно, ако родителите забележат зачервяване по тялото на детето, да се обърнат към педиатър или дерматолог.

"Тези деца не бива да бъдат прегрявани, както всички деца, но особено зле се повлияват от висока температура. От слънцето се повлияват добре, но трябва да се ползва фотозащитен крем с фактор 50+",  съветва д-р Тодоров. Храната не оказва влияние върху атопичния дерматит, в 30 процента от случаите фактор е наследствеността.

Какви други фактори повлияват състоянието на кожата на децата и има ли опасност от превръщането на заболяването в екзема - чуйте в прикачените файлове!




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18