Разговорът ни започва от едвам забележимия образ на Майстора, който все още може да бъде различен при внимателно вглеждане на плочките на площад "Велбъжд". И осъзнаването колко важен за града е бил той и как "за един ден макар Кюстендил се превърна в световен център на изобразителното изкуство". И как след едно толкова успешно начинание, което е поставило летвата твърде високо, никак не е лесно да се измисли нещо ново, отново градско, любопитно, оригинално. Поне аз така си мисля, но се оказа, че Евгени Серафимов вече има идея - и тя ще бъде осъществена в дните след 15 юли. " Този път се насочваме към една от природните емблеми на Кюстендил - хълма Хисарлъка и един от подстъпите за неговото изкачване, който е изключително труден и стръмен, с голяма денивелаци - изобщо това не е от любимите пътища за изкачване, но е страхотно място за изкуство" - разказва Евгени Серафимов със светнал поглед и продължава - "ние ще направим това стълбище в ярки цветове, много шарено и пъстро. И понеже в Кюстендилския Хисарлък има едно животно, което е защитен вид и което живее само там, където е чиста природата - става дума за дъждовника, вид саламандър. А саламандрите, между другото, могат да минават през огън и затова често са обект на митологизиране... та идеята ми е да се образува един голям саламандър от "челата" на стълбите и погледнат отдолу да се вижда как саламандъра е достига до върха на Хисарлъка". Интригуваща, различна, градска идея, за осъществяването на която Евгени Серафимов има и спонсор (същия, като при "Майстора на един декар"), и съдействието на общината (те ще изчистят стълбите преди началото на проекта) и - най-важното -страхотен екип. Неговите ученици от школата "Новите майстори", които са на по 17-18 години и които отново ще ръководят групи от по 10 деца. Ще се работи с нов тип бои, по-ярки и по-трайни, така че саламандърът да остане дълго време.
И разговорът ни продължава - за това че големи идеи се раждат и в малки градове, за художествения "феномен" на града Кюстендил - толкова много художници на глава от населението, за предимствата на по-малкия град и за широтата на хоризонтите. Струва си да чуете целия разговор с Евгени Серафимов и да дойдете в Кюстендил след 15 юли, когато ще се "рисуват" стълбите към Хисарлъка и ще се изобразява грамадния саламандър.Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..
С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..