Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тази вечер в афиша на Радиооркестъра:

Френска програма, австралийски диригент и прекрасна българска пианистка

Надежда Цанова
Тази вечер, от 19:30 ч., в зала "България" е поредният концерт от много интересния сезон на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Програмата е изцяло френска, а диригентетът - австралийски, но пък роден в Танзания. Неговото име е Том Уудс, учил е в Москва, там среща съпругата си, след което се връща в Австралия и 20 години работи в прочутата опера в Сидни. От 4 години пък живее в Германия.

Под неговата така космополитна палка ще свири и младата българска пианистка Надежда Цанова, която пък живее в Маастрихт, но дели времето си между холандския град и София. Иначе тя е родом от Казанлък, там има щастието да работи с прекрасен клавирен педагог - Елена Юлиянова. В консерваторията в София Надежда Цанова е в класа на Стела Димитрова  -Майсторова, след това специализира в Брюксел при Боян Воденичаров. И продължава да специализира - този път в Париж. Следват майсторски класове при Марчела Грудели в Германия, при Валери Шарупа в Русия, при Маурицио Моретти в Италия, при Пламена Мангова...Талантлива, красива, с широк музикален светоглед и добре научена - неслучайно Надежда Цанова непрестанно има концерти навсякъде по света.

В сутрешното ни "Радиокафе" тя разказа за любовта от първо слушане към втория концерт на Камий Сен-Санс (който ще свири довечера), как от дете е мечтала да го изсвири, за една от първите музикални критики за творбата, която гласяла, че започва като Бах и завършва като Офенбах; за личността, живота и естетиката на Сен-Санс, но също и за концертите си наскоро в Турция и, разбира се, за дуото с тромпетиста Петър Македонски (част от състава на Радиооркестъра), с когото само за година постигнаха наистина много - като награди, като концерти, като репертоар. За това, което предстои - като записите във Френското национално радио и концерта с оркестъра на Чикаго под палката на българина Стилиян Киров, с когото пък се запознават в Берлин, където и тримата са лауреати на Debut Berlin Competition.

Чуйте целия разговор на Надежда Цанова с Лили Големинова и заповядайте тази вечер в зала "България", на концерта, който започва и завършва с Дебюси - от "Следобедът на един фавн" до "Морето", минавайки през Сен-Санс и Равел. Няма да съжалявате!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коклюшът е опасен за живота само при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35