Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вашият глас

Как общинският "паяк" вдига автомобил, заради стара маркировка на СО

Камен Илиев е паркирал автомобила си съвсем близо до домът му. Има издаден и годишен винетен стикер за паркиране в “зелена зона”.  Няколко часа по-късно колата му е била вдигната от “паяк”. Случката става през месец януари, когато автомобилът му е бил репатриран от разграфено от Центъра за градска мобилност място. Това става на булевард “Янко Сакъзов” в близост до пресечката с ул. “Сан Стефано”, разказа Илиев в предаването "Вашият глас".

Илиев получава и фиш за неправилно паркиране, защото автомобилът му е бил паркиран в близост до трамвайна спирка, въпреки че има разграфена зелена зона, дежурният полицаи е обяснил, че това се случва често, защото хората се объркват от погрешната маркировка, която от Столичната община не могат да заличат през годините.

Още на следващия ден Илиев е написал жалба до Румяна Милова, която е директорна дирекция “Паркиране и гаражи” в Центъра за градска мобилност”, с копие до кмета на София Йорданка Фандъкова и Евгени Крусв - зам.-кмет по направление “Транспорт. 40 дни по-късно Милова е изпратила отговор, в който пише, че Илиев е виновен и за деянието, което той е извършил се налага фиш за 50 лв. Снимка

Вината му е, че има знак, че наближава спирка на градския транспорт, а от общината нямат вина, че има заблуждаваща маркировка. Като доказателство от Общината изпращат и снимка на автомобил, на която обаче не се вижда регистрационният номер на автомобила.

По закон е необходимо да има четири снимки на нарушението. Историята продължава с второ запитване от Илиев, който иска да му бъдат изпратени въпросните снимки, на които би следвало да се вижда какво е нарушението му. Две седмици обаче няма отговор. Това е причината той да потърси помощ от столичния омбудсман.

От това, което е свършила Общината, столичанинът остава с впечатлението, че те не притежават снимки с автомобила му в нарушение. Според полицията снимките са направени повече от един час след като колата е била репатрирана.

Във фиша пише час 07.55 ч., че колата е репатрирана, на 15 януари сутринта, а едната снимка, която е ми беше предоставена е с час 9.02 ч., за разликата във времето обаче на него му е начислена таксата за наказателния паркинг. Остава обаче и съмнението дали колата, заснета в 9.02 ч., е неговата, тъй като не се вижда регистрационният номер на колата.

Румяна Милова заяви, че от ЦГМ правят снимките преди репатриране, както и след това като първоначално се снима и знакът, защото той е основанието за вдигането на колата. Според нея дори да има разминаване между пътната маркировка и пътния знак, трябва да се вземе под внимание знакът, според Закона за движение по пътищата. Милова допълни, че при първа възможност старата маркировка на бул. “Янко Сакъзов” ще бъде премахната.

Чуйте цялата история в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55