Това констатират организаторите на днешната конференция „Визия за ранното детство в България“ от фондация „За нашите деца“. Проведено е специално проучване на системите, институциите и нагласите сред родителите.
Сред изводите се казва: В последните години има промяна в грижата за деца в следствие на целенасочени държавни политики. Съществуват ресурси и предпоставки за подобряване на ситуацията. Но в България няма нито един закон или политически документ, изцяло посветен на ранното детско развитие.
За нуждата от актуализиране на нормативната уредба говори и фактът, изтъкнат от Мария Конде – представител на УНИЦЕФ за България, че нашата страна е единствената в ЕС, чийто съответен закон не е адаптиран към Конвенцията за правата на децата и все още се търсят алтернативи при провинение - децата да не бъдат лишавани от свобода. Наше право е да раждаме деца, но имаме и задължение да им осигурим достоен живот, отбеляза още г-жа Конде.
Стана ясно, че мерките за скринингови прегледи и профилактика, за майчиното и детско здравеопазване през последните години са довели до понижаване на детската смъртност до 6,5 на 1000 новородени, но по този показател все още сме далеч от средните европейски стойности.
Участниците на форума ще гласуват както за общи препоръки, така и конкретни към трите министерства за по-добро взаимодействие по отношение на здравето, образованието и социалната подкрепа в ранното детство.
Чуйте повече в репортажа.
В различните райони на България съществува диспропорция в търсенето и предлагането на места в детските заведения. Дефицитът е най-съществен проблем за столицата, където недостигът е за 6000 деца. Това съобщи специално за Радио София Станислава..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги,..
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там:..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните..