Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родителите не трябва да разчитат само на медикаментозната терапия

Проф. Боянова: Аутизмът не се причинява от "отравяне с живак или олово"

Снимка: nmd.bg

Иновативни за страната ни образователна платформа за терапия за деца, страдащи от аутизъм, дислексия, хиперактивност и разстройство на слуховата обработка, както и метод за бързо обучение по английски език бяха представени в столицата от Европейския център по невронауки. Предложената технология вече се използва в някои страни от Европа, в САЩ.

Могат ли заниманията он лайн да бъдат в помощ на децата с тези проблеми, към какви специалисти трябва да се обръщат родителите и кои са ефективните терапии? Отговорите потърсихме от проф. д-р Виолета Боянова, ръководител на департамент „Здравеопазване и социална работа“ в Нов български университет - невролог, логопед, специалист с дългогодишен опит в работата с деца с аутизъм, затруднения в говора, хиперактивност. Проф. Боянова е създател на Центъра за терапия на комуникативни и емоционално-поведенчески нарушения в детска възраст:

Снимка"Всяко едно от тези нарушения се отразява върху обучението на децата, те имат обикновено обучителни трудности и трудности в адаптацията към училище. Но това се неща, за които ако се помогне навреме, нещата могат да се нормализират", посочи проф. Боянова. По думите й, в много тежките случаи, както и да се работи, винаги има някакъв дефицит. Но при децата с изоставане в езиковото развитие, децата със заекване, хиперактивност, дефицит на внимание и аутизъм може да има добър резултат. Според специалиста, диагнозата "аутизъм" се преекспонира - всяко едно нарушение се третира така.

"Това е безобразие. Когато родителят чуе диагнозата "аутизъм", това не него е присъда, а не диагноза", каза проф. Боянова. По повод трудностите при разпознаването на болестта при децата, тя посочи, че МОН има изискване всяка година учители в детски градини и училища да се обучават по темата. И различният подход вече се усеща - педагозите не смятат, че тези деца не могат да останат в учебните заведения.  

Проф. Боянова подчерта, че родителите трябва да се обръщат единствено и само към професионалисти. Тя посочи, че според нейно проучване и резултати от изследвания на 46 деца с аутизъм, няма никакви основания да се смята, че аутизмът се причинява от "отравяне с живак или олово".

"На базата на това проучване и на данните, които чета, мога да кажа, че хипотезата, че децата са "отровени с тежки метали" не е актуална и родителите не бива да се поддаават на това, че някой ще измъкне живака от детето и по този начин ще го излекува. И това по правило струва доста пари", посочи проф. Боянова.

Това, което трябва да потърсят родителите, са специалисти - лекар, психолог и логопед.  По отношение образователните платформи, които предвиждат он-лайн обучение, проф. Боянова каза, че децата с аутизъм обичат да работят с компютри и това трябва да се използва в лечението. Специалистът предупреди, че не бива родителите да позволяват да стават "жертва" на децата, заради заболяването им.

Още подробности - чуйте в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26

"60 от сърце" - безплатни театрални представления за деца и уязвими групи

Режисьорът Олег Степанов, продуцентът Траян Велев и актрисата Десислава Моралес са екипът, който стои зад множество инициативи, за които разказаха при своето гостуване в предаването "Добър вечер, София". Първият спектакъл разработен от тях е "Островът на съкровищата". Идеята за създаването на детско представление идва от Олег Степанов,..

публикувано на 25.04.24 в 13:50

В "Musicca Per Dramma" Йордан Владев влага свои авторски композиции от спектакли и филми

55 души на сцената е ангажирал композиторът Йордан Владев, за да представи авторския си концерт, озаглавен "Musicca Per Dramma", в Централния военен клуб (ЦВК) в София. Събитието е насрочено за 28 април, навръх Цветница. "Това е проект, който е базиран върху музика за театър, за кино, която съм писал през последните над 20 години...

публикувано на 25.04.24 в 13:10

Откриват с изложба обновения Клуб на фоторепортера в подлеза под Ларгото

Клубът на фоторепортера отново отваря врати в подлеза под Ларгото. След обновяването, в него ще бъдат представени фотографии на изявени български и чуждестранни фоторепортери от национални медии. Те ще покажат най-силните си кадри от България и света. На 14 май ще бъде открита изложбата “Фотожурналистиката е жива“, която показва състоянието на..

публикувано на 25.04.24 в 12:25

Виолина Доцева и Кристина Топалова – KEYA с първи съвместен музикален проект

Първият си съвместен музикален проект осъществиха Виолина Доцева и Кристина Топалова - KEYA , споделиха те пред Радио София. „Преди това имахме един музикално-театрален проект, по сонетите на Шекспир, който аз инициирах. Не познавах тогава Виолина и си казах, че много ми харесва нейната енергия и нейното излъчване, и искам да работя с нея“,..

публикувано на 25.04.24 в 11:11

1 400 000 лева за ремонти и изграждане на тротоари в столичния район "Надежда"

Започна реконструкцията на тротоари в район „Надежда“, каза пред Радио София кметът Димитър Димов. „На няколко места в момента се изграждат нови тротоари – на ул. „Вера Игнатиева“, около 101-во училище. Приоритетно изграждаме нови тротоари, там където липсват около детски градини и училища. Около 24-та ДГ ще се правят нови тротоари, там работим и по..

публикувано на 25.04.24 в 10:07

Изградиха "Зелен коридор на здравето в "Надежда"

Приключи проектът за достъпна градска среда „Зелен коридор на здравето в „Надежда“, реализиран в рамките на проект URBiNAT. Целта е да се активира физическата активност на жителите на района, каза пред Радио София Милена Ташева, която представлява академичния партньор на Столичната община по програма „Хоризонт 2020“. Тя добави, че е изграден..

публикувано на 25.04.24 в 09:12