Юлка не е голям почитател на това, което се издава масово (американските тийнейджърски романи), а и според нея много от българските деца не ги харесват. Тя се надява децата да имат по-голям избор. Четящите тийнейджъри четат книги най-вече за възрастни - класическа литература и т.н., но искат да четат и съвременни неща, които отразяват техните проблеми.
Един от ключовете към разбирането на съвременните деца, според нея, се крие в живите ѝ спомени от детството, както и от факта, че е имала проблемно детство и тийнейджърски години. Имам ухо за проблемите на децата и тийнейджърите, признава тя. Юлка обаче разчита и на сериозни проучвания за всяка една от книгите си, провела е и много разговори с деца.
За последната си книга “Кронос”, Юлка разказва, че е много по-различна от другите ѝ книги, защото разказва за доста затънал наркоман. Става дума за наркотици, за това колко трудно е да се измъкнеш от тази бездна. По тази причина са ѝ били нужни и две години, за да напише книгата. Разликата между “Кронос” и другите книги е в това, че в “Тина и половина”, “Графиня Батори” и “Макс” комичното надделява, а проблемите не са чак толкова сериозни.
Според писателката има огромна пропаст между децата и книгите, които стоят в книжарниците или библиотеките. Както винаги децата, които четат по принцип, четат и нейните книги, въпреки че намерението на Юлка е било да създаде романи за тийнейджъри, с които да ги провокира да четат и класическа литература. Много деца нямат никакъв достъп до книги. Независимо, че родителите им имат възможности и могат да им купят книги или да ги заведят в библиотеката, признава писателката.
Юлка полага много усилия в тази насока, но признава, че е много трудно. Според нея децата са любопитни, но трудно се стига до родителите, на които да се каже “Децата трябва да четат!”.
Писателката е инициатор и организатор на ежеседмичната доброволческа инициатива „Кой обича приказки", както и на инициативата за четящи тийнейджъри "Летящо прасе" (към Столична библиотека). Тя е основател и организатор на ежегодната благотворителна инициатива „Където живеят деца, трябва да има детски книги". Посланик е и на инициативата "Забавното лятно четене".
Юлия Спиридонова - Юлка е автор на много книги за деца и тийнейджъри, носител на редица литературни отличия, номинирана е и за най-голямата световна награда за детска литература Astrid Lindgren Memorial Award. Автор е на книгите за тийнейджъри "Тина и половина", “Графиня Батори”, “Макс” и “Кронос”.
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..