Юлка не е голям почитател на това, което се издава масово (американските тийнейджърски романи), а и според нея много от българските деца не ги харесват. Тя се надява децата да имат по-голям избор. Четящите тийнейджъри четат книги най-вече за възрастни - класическа литература и т.н., но искат да четат и съвременни неща, които отразяват техните проблеми.
Един от ключовете към разбирането на съвременните деца, според нея, се крие в живите ѝ спомени от детството, както и от факта, че е имала проблемно детство и тийнейджърски години. Имам ухо за проблемите на децата и тийнейджърите, признава тя. Юлка обаче разчита и на сериозни проучвания за всяка една от книгите си, провела е и много разговори с деца.
За последната си книга “Кронос”, Юлка разказва, че е много по-различна от другите ѝ книги, защото разказва за доста затънал наркоман. Става дума за наркотици, за това колко трудно е да се измъкнеш от тази бездна. По тази причина са ѝ били нужни и две години, за да напише книгата. Разликата между “Кронос” и другите книги е в това, че в “Тина и половина”, “Графиня Батори” и “Макс” комичното надделява, а проблемите не са чак толкова сериозни.
Според писателката има огромна пропаст между децата и книгите, които стоят в книжарниците или библиотеките. Както винаги децата, които четат по принцип, четат и нейните книги, въпреки че намерението на Юлка е било да създаде романи за тийнейджъри, с които да ги провокира да четат и класическа литература. Много деца нямат никакъв достъп до книги. Независимо, че родителите им имат възможности и могат да им купят книги или да ги заведят в библиотеката, признава писателката.
Юлка полага много усилия в тази насока, но признава, че е много трудно. Според нея децата са любопитни, но трудно се стига до родителите, на които да се каже “Децата трябва да четат!”.
Писателката е инициатор и организатор на ежеседмичната доброволческа инициатива „Кой обича приказки", както и на инициативата за четящи тийнейджъри "Летящо прасе" (към Столична библиотека). Тя е основател и организатор на ежегодната благотворителна инициатива „Където живеят деца, трябва да има детски книги". Посланик е и на инициативата "Забавното лятно четене".
Юлия Спиридонова - Юлка е автор на много книги за деца и тийнейджъри, носител на редица литературни отличия, номинирана е и за най-голямата световна награда за детска литература Astrid Lindgren Memorial Award. Автор е на книгите за тийнейджъри "Тина и половина", “Графиня Батори”, “Макс” и “Кронос”.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..