Кампанията на клиниката стартира преди няколко месеца първоначално със замерване на кръвна захар и анонсиране на преддиабетните състояния, обясни в студиото на Радио София майор д-р Весела Михнева, ендокринолог в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на болницата. В рамките на метаболитния синдром се включват няколко компонента - затлъстяване (индекс на телесна маса), артериалната хипертония и високата кръвна захар.
Повечето хора не усещат високото кръвно
А то е сериозен проблем и предиктор на сърдечно-съдови заболявания и повишен сърдечно-съдов риск. Повечето хора неглижират и повишената кръвна захар. Тя не създава проблеми, докато това състояние не премине в диабет тип 2, който с времето може да създаде сериозни усложнения.
"Обикновено хората спазват нерационален режим на хранене, нямат двигателна активност и гладуват, което е непрепоръчително за отслабване, защото отслабват с цената на много усилия и след това тези килограми отново се връщат с т.нар. йо-йо ефект. Освен това организмът, когато е лишен от храна, не може да набави необходимите минерали, витамини за функционирането на метаболизма", обясни д-р Михнева.
Стремежът на специалистите е е хората да обръщат внимание на наднорменото тегло, което впоследствие се превръща в затлъстяване, артериална хипертония, диабет тип две и нарушена липидната обмяна.
"Този тип състояния не са безобидни. При регулация и модулация на телесното тегло трябва да се обръщат към лекар, който да следи процеса и да се търсят причините за затлъстяването", каза ендокринологът.
Много хора стартират деня с цигара и кафе
Дамите смятат, че така поддържат теглото си, защото цигарите потискат апетите. Най-масовата практика сред населението е основното хранене да бъде във вечерните часове - 19:30-21:30 ч. Тогава обаче метаболизмът е изключително забавен. Затова хората не бива да се прехранват след 19:30 часа. При остър глад, специалистът препоръчва лека салата или плод.
Важно е да изградим и в децата правилни хранителни навици, защото в последните години диабетът се "подмлади" и се среща и при подрастващите. Причината отново е в храненето.
Никой не може да избяга от гените си, но...
В голямата си част от тези заболявания са наследствени. Но социалният живот и хранителните и двигателни навици могат да бъдат регулирани и по този начин до голяма степен да избегнем фамилната предразположеност. Известно е, че диабет тип две след определена възраст (65 години) се среща по-често. Но начинът на живот определя кога ще се отключат наследствените заболявания - не е все едно и също това да стане на над 60-годишна и на 30-годишна възраст, обясни специалистът.
"Висцералното затлъстяване, т .е. в коремната област, на вътрешни органи, или т. нар. бирено коремче, което мъжете подценяват, означава затлъстели вътрешни органи ( черния дроб и бъбреците) и компрометиране на функцията им. И това е причината жените да живеят по-дълго, отколкото мъжете, чисто популационно, защото при мъжете именно висцералното затлъстяване повишава сърдечно-съдовия риск", каза д-р Михнева.
Върху телесното тегло влияят и хормоналните промени
Сред тях са високият пролактин, хипотиреиодизмът, хиперинсулинемия или инсулинова резистентност, отбеляза специалистът. Високомазнинните и високобелтъчните диети за много хора могат да бъдат противопоказни. Въглехидратите са изключително важни - хлябът например засища и е по-нискокалоричен в сравнение с много други храни. Ендокринологът преди всичко препоръчва балансиран режим на хранене.
Още за това как трябва да се храним, какво е лечението на метаболитния синдром и ефективните начини за справяне с излишните килограми - чуйте в интервюто с д-р Весела Михнева!
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..