Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лиляна Кехайова открива „Софийски музикални седмици“

Пред Радио София тя разказва за концерта за виолончело на Марин Големинов и конкурса „Алфред Бинер“

Лиляна Кехайова

Често говорим за Виена в сутрешното ни „Радиокафе“ – и защото през последните години австрийската столица неизменно е определяна като най-добрият град за живеене в света, и заради музикалните изкушения там, а и защото немалко наши музиканти успешно се интегрират (учат, работят) в този красив град. Така е и с виолончелистката Лиляна Кехайова, с която разговаряхме в сутрешното ни „Радиокафе“. Талантливата млада дама е четвърто поколение музикант, възпитаничка на Националното музикално училище в София (при Ани Атанасова), след което заминава за Виена и там продължава обучението си (сега и специализира) при Лилия Шулц-Байрова. Много награди, участия в майсторски класове и изключително активна концертна дейност- всичко това е част от живота на Лиляна Кехайова.

А сега идва и поканата да открие 49-тото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“. На концерта на 23 май Лиляна Кехайова ще изпълни Първия концерт за виолончело и оркестър на именития български композитор Марин Големинов (отбелязването на 110-годишнината от рождението му е един от акцентите на фестивала). Но разговорът ни започва от някои интересни нейни участия от последните месеци – като концерта с изумителния цигулар Марио Хосен във Варна под палката на Борислав Иванов („чудесен град, чудесна публика, с традиции“ – казва с усмивка Лили Кехайова, като турнето в Южна Италия с пианистката Кристина Милер и творбите на Николай Мясковски, които преоткриват и които ще бъдат издадени на диск (даже вече има запазена дата за това за "Шуберт хол" във Виена)…

На записи в Първо студио на БНР с Кристина Милер и Марио ХосенЛиляна Кехайова определено обича предизвикателствата, интересно й е да открива някога бляскави, а сега позабравени автори (като Мясковски) или пък с десетилетия неизпълнявани български шедьоври (като концерта на Големинов). Цялата история с този концерт започва още с майката на Лиляна Кехайова – Невена, която също е виолончелистка (част от състава на радиооркестъра) и която е свирила концерта на Големинов по идея на нейния преподавател в музикалната академия Веселин Емануилов. „Все ми казваше да го погледна че много ще ми хареса и все не ми достигаше време за това“ – разказва Лили Кехайова, - „докато един ден седнах да го пресвиря и … толкова ми хареса, прилича на другите творби на Марин Големинов от този период – на „Нестинарка“, на „Скиците за струнен оркестър“. Започва да го учи, като междувременно се оказва, че концертът не е изпълняван от 1969 година, когато споменатият Веселин Емануилов го свири на Общобългарското състезание за млади инструменталисти. Идва и поканата да открие с тази творба (писана в през 50-те години на 20 век от Големинов) „Софийски музикални седмици“. Цялата програма на откриването е много интересна, включва само славянски шедьоври (другият солист на концерта ще бъде големият ни цигулар Минчо Минчев). Интересна е и комбинацията диригент – оркестър, тъй като главният диригент на радиооркестъра ще дирижира Софийската филхармония.

За подробности – чуйте целия ни разговор с Лиляна Кехайова, като на финала тя добавя и една чудесна новина за всички млади музиканти, а именно, че на 28 май в залата на музикалното училище в София ще се проведе конкурс, наградата от който ще бъде прекрасна цигулка, изработена от известния виенски лютиер Алфред Бинер (който ще бъде и член на журито).

„Това е изключителна възможност за един млад музикант, конкурсът е само за българи, като ще се провежда всяка година и ще се дават не само цигулки, но и други инструменти (виола, виолончело), а самата аз знам колко е трудно да си набавиш хубав инструмент и колко е важно това за твоето развитие“ – обяснява Лиляна Кехайова и кани всички да се възползват от тази възможност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17