Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са проблемите на българите с българския език

В седмицата, когато отбелязваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, гост в предаването "Радиоприемница" е доц. д-р Илияна Гаравалова от секция "Българска диалектология и лингвистична география" в Института по български език към БАН. 

Традиционно българинът се отнася много ревниво към своя език. Той го уважава и цени. Това беше и поводът при представянето на институтите към БАН, ние да се заявим с една изложба, която привлече огромен интерес - представени бяха българските азбуки - глаголицата, старата кирилица, съвременната кирилица, като посетителите имаха възможността да сравнят графиката, изписването и т.н. Целта на Института за български език е не само да изучава езика, но и да го съхрани, казва доц. Гаравалова и допълва - ние се опитваме да провокираме хората и да им напомним, че за българите престижен е този човек, който е образован.

Основен приоритет на работещите в Института по български език към БАН от няколко години е да направят всички ресурси на института достъпни в интернет. Разработваме по-интересни, по атрактивни задачи, които публикуваме на сайта на Института по български език (ibl.bas.bg), от там преподавателите могат да вземат идеи или готови езикови задачи за някакви езикови проблеми за преподаването на определeна тема по български език, обяснява специалистът.

Пълният и кратък член далеч не е най-големият проблем, който стои пред учениците. Това е едно книжно правило, изкуствено създадено, за да уреди синтактични проблеми и то трябва да се научи, казва специалистът и продължава по-голям проблем имат хората с фразеологизмите, които могат да се усвоят по два начина - или с четенето на книги, или с общуването с възрастни хора, които употребяват тези фразеологизми и те са живи в речта им.

От Института за български език са автори на инициативата “Играй с думите” - образователна игра, чиято цел е насърчаване на грамотността и езиковата култура. Да се заинтересуват от даден проблем или дадена област на науката за езика като периодично игрите се сменят. Въпросите са от различни области. Продължава и инициативата “Написаното остава - пиши правилно”, която съществува от шест години и продължава да замисля гражданите колко е важно да си образован. Новото е, че от тази година ще има и езикова викторина.

Друга инициатива, която предстои да бъде продължена е “Заедно напред”, която е ориентирана към райони с преобладаващо малцинствени групи на учениците. Проектът вече се е случил в гр. Ихтиман и гр. Благоевград, където е дал добри резултати, а интересът на учениците е привлечен от външните хора, които са им преподавали.

Целта ни беше да направим урока по Български език малко по-атрактивен, за да бъде привлечено вниманието на тези деца, защото проблемът за тяхното ограмотяване е наистина сериозен. Ние сме ориентирани към всички българи, към всички граждани на България. Нашата идея е, че малцинствата са граждани на България и те като всички нас трябва да знаят езика, защото то е онсовното средство на комуникация и за да бъдат те успешни, трябва да са го усвоили достатъчно добре. Ние не правим компромис с количеството знания, ние се опитваме да намерим по-интересен начин, за да бъдат постигнати по-добри резултати при тях. В никакъв случай не занижаваме критерия, ако работим с малцинствени групи, категорична е доц. Гаравалова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34