Пълният и кратък член далеч не е най-големият проблем, който стои пред учениците. Това е едно книжно правило, изкуствено създадено, за да уреди синтактични проблеми и то трябва да се научи, казва специалистът и продължава по-голям проблем имат хората с фразеологизмите, които могат да се усвоят по два начина - или с четенето на книги, или с общуването с възрастни хора, които употребяват тези фразеологизми и те са живи в речта им.
От Института за български език са автори на инициативата “Играй с думите” - образователна игра, чиято цел е насърчаване на грамотността и езиковата култура. Да се заинтересуват от даден проблем или дадена област на науката за езика като периодично игрите се сменят. Въпросите са от различни области. Продължава и инициативата “Написаното остава - пиши правилно”, която съществува от шест години и продължава да замисля гражданите колко е важно да си образован. Новото е, че от тази година ще има и езикова викторина.
Друга инициатива, която предстои да бъде продължена е “Заедно напред”, която е ориентирана към райони с преобладаващо малцинствени групи на учениците. Проектът вече се е случил в гр. Ихтиман и гр. Благоевград, където е дал добри резултати, а интересът на учениците е привлечен от външните хора, които са им преподавали.
Целта ни беше да направим урока по Български език малко по-атрактивен, за да бъде привлечено вниманието на тези деца, защото проблемът за тяхното ограмотяване е наистина сериозен. Ние сме ориентирани към всички българи, към всички граждани на България. Нашата идея е, че малцинствата са граждани на България и те като всички нас трябва да знаят езика, защото то е онсовното средство на комуникация и за да бъдат те успешни, трябва да са го усвоили достатъчно добре. Ние не правим компромис с количеството знания, ние се опитваме да намерим по-интересен начин, за да бъдат постигнати по-добри резултати при тях. В никакъв случай не занижаваме критерия, ако работим с малцинствени групи, категорична е доц. Гаравалова.
Безработицата в страната остава сред най-ниските от началото на промените - през ноември е била 5.16%. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС. Продължава да се увеличава броят на хората,..
През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава. Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа . Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация ...
От януари 2025 година Столична община въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта е да се замени старото, замърсяващо отопление с екологични и модерни алтернативи. Програмата вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства. Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в..
Жан Мар изпраща динамична година - не само в личен план, а през 2025-а ще издаде албум. Зарича се да го пусне и на грамофонна плоча, защото тя си е по-арт носител. (Сред добрите новини от 2024-а е, че в близост до София се отваря фабрика за грамофонни плочи.) Едната страна на плочата ще е с изпълнения с участието на Мария Маринова-Макая..
Сдружение "Безопасни детски площадка" започва 2025 година с нова провокативна кампания: "Осинови спортна площадка" . Организацията разполага със спортни съоръжения за оборудване на баскетболно и волейболно игрище, което ще предостави на община, общност, организация, училище, което предоставя свободен достъп за игра и спорт на деца и..
Днес след обяд видимостта ще се подобрява и над по-голямата част от страната ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад. Минималните температури в повечето места ще бъдат минус 5° и 0°, в отделни котловини ще са и по-ниски, в София – около минус 5°. Максималните ще са предимно между 7° и 12°, по-ниски в местата с..