Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От стъклото на прозорците до стъклената фасада на новото летище в Истанбул

Снимка: pixabay.com

Лятото чука на вратата и знаем, че ремонтите и особено подмяната на дограмата са на дневен ред. Важно е обаче да знаем какви качества да търсим в една дограма. В Европейския съюз има доста регулации. Когато правим избор, не е нужно да е най-скъпата, защото това не я прави най-функционална. Трябва да помислим за какво ще платим, и по конкретно на какво най-много държим? Хубаво е първо да се огледаме в страничните фактори. Оживена ли е улицата, където живеем? Духа ли често силен вятър? Влажно ли мястото което обитаваме? Ако вземем предвид тези неща можем да наблегнем устойчивост на атмосферния фактор, водоустойчивост, топлинна защита или шумоизолация.


Всеки един параметър на защита се разделя на класове. Устойчивостта на вятър има шест класа, водоустойчивост - 10 класа. При стъклата пък има нива на светлинна и слънчево топлинна пропускливост. При PVC профилите има няколко класа, според дебелината на рамката. По-тънкият профил може да е по-евтин, но шумоизолацията, стабилността и трайността ще са ниски. Най-добре е да изберем клас А, гарантиращ топ качество. Разбира се по-високите параметри водят и до по-висока цена, за това трябва да се съобразим с възможностите си. Естествено най-хубаво е да има оптимално съотношение между цена и качество.

Хубавите прозорци са в стъклопакети с полирани стъкла, понякога и със слънцезащитно покритие. Евтиното стъкло води до непредвидени нови разходи.
Един от най-важните елементи при ПВЦ прозорците е стъклопакетът. Именно той в голяма степен определя топлопроводимостта. Стъклопакетите се състоят от две или повече стъкла, разделени помежду им от камера, запълнена с въздух или с газ.

На пазара най-търсени са енергоспестяващи стъклопакети. При тях на вътрешната страна има нанесено фино покритие от сребърни йони. Това води до по-малка топлопроводимост,  в сравнение с обикновеното стъкло. Другият важен факто е, с колко камери е стъклопакета. Най-разпространени са еднокамерните, като все по често хората избита двукамерни, и в много редки случаи трикамерни, но при тях цената се покачва доста, което ги прави и не предпочитани.

За изолацията при стъклопакетите е важно дали са пълни с газ и какво е отстоянието между отделните стъкла и каква е дебелината на използваното стъкло. Най-често стъклопакетите се пълнят с аргон, а при качествено изпълнение може да бъде запечатан близо 20 години. Дебелината пък не трябва да е по-малко от 4 мм, защото тогава прозорецът няма да може да изпълни функцията си.

Една от най-големите компании за производство на стъкло в Европа развиваща дейност в над 10 държави, има завод и в България. Той е разположен в Търговище. Над 3000 души изработват стъкло за най-различни нужди, от обикновени прозорци до финиш на фотоволтаични панели и автомобилни стъкла. Доказателство за българското качеството е стъклената фасада на строящото се в момента най-голямо летище в света, това в Истанбул. За предизвикателствата при изпълнението на този голям проект чуйте повече в интервюто на Божидар Янев с Виктор Керчев.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55