Сега "Акага" се готвят за концерт, с който отбелязват тези 27 години на сцената. Именно по този повод двама от тях - Красимир Куртев и Георги Велев - дойдоха в сутрешното ни "Радиокафе", за да разкажат "защо точно 27,а?!" Оказва, се че идеята е на Георги - "ето затова, за да ни питате", отговаря с усмивка той, а Краси добавя, че 7 е важно за "Акага" число, защото реално това е техният брой (на основния състав). Иначе музикантите, "преминали" през "Акага" са много повече - както може да се види в клипа към съвсем новата им песен "Помниш ли онези дни". Много свежа песен с много свеж клип, в който "всичко е истинско, дори и радостта ни, когато се срещаме, защото с някои от тези, които са били в "Акага", не сме се виждали от години...и трябваше да е толкова наивен, колкото и песента". Три лъча от по трима музиканти се срещат, а в текста на песента Краси Куртев се е опитал (и много сполучливо му се е получило) да разкаже или загатне важното за "онези дни" - за истинските неща, мечтите, Джеймс Браун и това, че няма да се променят. В клипа се виждат и Калин Вельов (не само един от основателите на групата, но и, както веднага припомнят Краси и Георги, човекът, дал името на групата), и Цветан Недялков, и Огнян Весков, и Ясен Велчев и....
Всъщност да не изброяваме, елате да ги видите в НДК във вторник, на 9 октомври, от 20 часа в зала 1. Плюс Кристиан Александров, който пристига специално за концерта за два дни от Канада. Озвучаването ще бъде поверено на финландски екип, който работи с най-големите финландски звезди, така че качеството ще бъде безкомпромисно - категорични са и двамата ни гости.
Чуйте какво разказват - истории около заснемането на клипа, включващи пътуване с теснолинейка и плаване с яхта, спомени за други времена, за Хачо Бояджиев, на когото всъщност "Акага" посвещават своя концерт; защо един концерт за 27-мата година не може да е юбилеен (според официалните комисии) и защо на "Акага" им върви на седмица...И защо в музиката било като в мафията. Защото с "Акага" никога не е скучно. А с музиката, която правят, искат да ни направят мъничко по-щастливи. И май че успявят...
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..