Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да подадеш ръка навреме

Как Ива Гумнишка помага на бежанци да започнат живота си отначало

18 хиляди души получават статут на бежанци в България в периода 2013 – 2017 г. Голяма част от тях не остават у нас, а се насочват към други държави. Тези, които избират страната ни за свой временен или постоянен дом, се нуждаят не просто от подслон, но и от възможност да започнат живота си отначало. Това означава да научат езика, да се устроят тук и да намерят работа. Ива Гумнишка е от тези, които са готови да им подадат ръка. Тя прави това не чрез благотворителни програми, а като им осигурява работа в своята компания.

Завърших “Човешки права” в САЩ пред година и дипломната ми работа беше на тема за бежанците и достъпа им до работа в България, т.е. прекарах цяла една зима, изследвайки този въпрос, говорейки с различни НПО-та, с Държавна агенция за бежанците и се усети нуждата от реални възможности за работа, тъй като в България няма законови пречки към това бежанците да работят, но има интеграционни, социални, политически пречки. Съдейки по това, както и от някои нужди от обучение на бежанците, езиковата бариера и други фактори, които са по-скоро социални, реших да направя проект, който да отговаря и на двете нужди - нуждата от конкретни възможности за изкарване на пари и нуждата да се преквалифицират и да научават чужди езици - български, английски език.

Гумнишка работи в аутсорсинг фирма, която обслужва компании, занимаващи се с “компютърно зрение” - обработваме техните снимки, за да могат те после да си тренират моделите. Това се използва при работа с дронове, автономни коли, които детекриат нещо с камера и след това се очаква от тях да приемат някакво решение като човек. Ние сме тези, които научават машините да мислят като хората.

В работата си Ива работи най-вече с бежанци от Сирия, Ирак, Афганистан, Йемен, Пакистан, Либия. В момента във фирмата работят четирима души на пълен работен ден като супервайзори и близо 50 души, които работят от вкъщи. За започване на работа във фирмата на Гумнишка няма никакви изисквания или бариери, който има желание, може да опита. Ние се нагърбваме със задачата да ги обучим, да им предоставим компютри, ако нямат вкъщи.

Взаимоотношенията във фирмата са приятелски, винаги има някой, който носи храна.
Много добре се познаваме. Знаем историята на всеки - кой в каква ситуация е, дали в момента чака статут, дали е получил, дали има проблеми с това, че членове на семейството му са още в Сирия и се опитва да ги доведе в България, дали някой има желание да се присъедини към семейството си в Германия и само чака да му позволят. Има доста тежки случаи на хора, на които им отказват статут и заминават чрез трафиканти през Сърбия към други страни да си търсят късмета. Преживяваме драмата на всеки човек. Всички тези легални бюрократични пречки, които има пред всеки от тях.

Според Гумнишка е важно да се привличат хора от общността, в които да се инвестира още повече за изграждане на техните умения. От хората, които са останали за постоянно при тях, всеки е започнал да се развива в някаква посока - счетоводство, техническа част, обучител. Тя разказа и че има много хора, които вече идват с готови умения - били са архитекти или счетоводители, или са преподавали в университети, въпросът е да успеят да си намерят подходяща работа в Бъгария и самата фирма да не се притесни от това, че човекът е бежанец и говори на чужд език.

Така мисли Ива Гумнишка – млад, усмихнат и позитивен човек, готов да подаде ръка на хората, потърсили убежище в България, за да се превърне тя в новия им дом. 
Чуйте цялата история в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55