Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 150 души участват в международната конференция "Smart geography"

2
Снимка: Луиза Лазарова
Над 150 души от България и чужбина участват в тридневната международна научна конференция "Smart geography", която беше открита днес в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Събитието е посветено на 150-годишнината от рождението акад. Анастас Иширков, основател на Българско географско дружество и на университетската география в България.

"Smart geography" се провежда също в чест на 100-годишнината от основаването на Българско географско дружество и 120-годишнината от основаването на специалност „География“ в Софийския университет.

Идеята е да бъдат представени нови изследвания в различните географски направления и да се дискутират в разширен формат промените, които трябва да предприемем, за да отговорим на предизвикателствата на XXI в. В петък и събота посетителите ще могат да участват в пленарни и паралелни тематични сесии, а в неделя ще имат възможност да посетят Рилския манастир и Стопските пирамиди.

Подробности научаваме от председателят на Българското географско дружество - доц. д-р Стоян Недков в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лечението с антибиотик след ухапване от кърлеж не е задължително

В този епизод водещ специалист по клинична лаборатория пояснява трябва ли да пием с антибиотик веднага след ухапване от кърлеж , дори след като сме установили с лабораторно изследване, че кърлежът е заразен? Ще научите още как да разчитаме правилно резултатите от различни лабораторни изследвания и как се формират референтните стойности? З ащо не..

публикувано на 04.06.24 в 09:28
Снимки: Студио

Проектът за Предгаровото пространство ще обживи северните райони на София

Районът около софийската Централна жп гара ще бъде преобразен в следващите години. Автомобилите "ще се потопят" под земята, а пешеходците ще излязат от неприветливите подлези и ще се движат на ниво терен . Предвижда се облагородяване на публичната среда – обособяване на площади, зелени пространства, изграждане на концертен комплекс ...

публикувано на 04.06.24 в 09:14

Топло, но дъждовито. В София - до 26°

През страната ще премине студен атмосферен фронт. От запад на изток ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност . Ще има краткотрайни валежи , придружени с гръмотевици, на повече места в Западна и Централна България, където ще има условия за значителни валежи, гръмотевични бури и градушки. В Източна България валежите ще са през нощта срещу..

публикувано на 04.06.24 в 07:20

41 младежи лишени от родителска грижа получават помощ

"Училище за работа" 2024 стартира на 5 юни 2024 г., за да даде възможност на 41 младежи, лишени от родителска грижа да се потопят в реалната работна атмосфера и да усвоят ценни умения за самостоятелния живот, който им предстои след навършване на пълнолетие. Организатор на програмата е "Фондация "Подарете книга". Повече за нейното ново издание и..

публикувано на 03.06.24 в 18:23

Демографска пустиня ли е страната ни?

Превръща ли се България в демографска пустиня? Увеличават ли се и с колко населените места у нас с население до 10 души на квадратен километър? Как може да се смекчат негативите от свръх концентрацията на населението в няколко града от страната и да се съживят селските райони? Подробности разказа доц. Николай Цеков от Институтът за изследване на..

публикувано на 03.06.24 в 15:38

Пилот, ветроходец, пчелар, писател. В кое ли не е добър Йордан Колев?

След пътеписа "От Рио до Кейптаун" (2017) и романите "Кацането" (2019), "Лабиринт" (2021) и "Пазителят и кобрата" (2023) Йордан Колев се завръща към любимото си занимание – разказите. Най-новата му книга носи заглавието "Двойното дъно на пилотския куфар". По думите на акад. Владимир Зарев, сборникът ни докосва, вълнува, изпълва ни с..

публикувано на 03.06.24 в 15:28

Франкофони създадоха аудиогид за Музея на българския спорт

Националният музей на спорта, който се намира в сградата на стадион "Васил Левски", вече разполага с аудиогид на френски език. Той бе разработен от студенти от магистърската програма в Специализирания институт на франкофонията по администрация и мениджмънт (СИФАМ), и предоставен на Катя Иванова, директор и уредник на музея. Аудиoгидът е..

публикувано на 03.06.24 в 14:35