Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Вълев: Всеки пациент е уникален и заслужава индивидуализирано лекарство

Лекарства от Великобритания може да поскъпнат до 30% или временно да изчезнат от европейския пазар, предупреждава председателят на Националната аптечна камара

Маг.-фарм. Антон Вълев
Снимка: DHU
Професиите на лекаря и фармацевта са двете страни на едно общо. Нито един от тях не е по-важен от другия. И двамата са нужни на обществото. Дейността им е разделена от векове, за да може взаимно да се контролират.

Това подчерта пред Радио София магистър-фармацевт Антон Вълев - управител на Централната научна аптечна лаборатория и председател на Националната аптечна камара.

Лекарите са специалисти да ви прегледат и да поставят диагноза. При яснота какво ще се лекува, фармацевтът е този, кой може да каже какви лекарства трябва да се прилагат, как си приготвят, какви са им взаимодействията.

За съжаление с годините хората започнаха да си мислят, че лекарят е специалистът и по диагнозата, и по лекарствата, а фармацевтът е едва ли не само продавач в аптеката.

Снимка: Личен архивНе само по филмите, а навсякъде по света визитациите в болниците се правят с лекар, клиничен фармацевт и медицинска сестра. Това е екип, категоричен е Вълев. Дори в британските и американските университети в последните години се говори за интегризъм в преподаването. След трети курс студентите от различни специалности учат заедно и заедно решават казуси с болни.

Едно време имаше лекарски консилиуми. В България се стигна до раздробяване на лечебната дейност – и на здравеопазването, и на фармацевтичната услуга. И лекарите, и фармацевтите работят самостоятелно и сами, няма с кого да се консултират.

Често пъти (да не кажем винаги) е добре при съставяне на тераповтична схема да се имат предвид персоналните характеристики на болния – възраст, килограми и други особености. Да се предпише лекарство, специално направено за него.
Но прави ли се това днес от лекари и фармацевти?

Към този момент в медицинските университети колегите студенти по медицина не изучават екстемпорално предписване на лекарства. Бъдещите фармацевти го учат, но като завършат образованието си почти няма къде да го работят, уточнява Антон Вълев.

Не трябва да разглеждаме пациента или само като храносмилателна система, или само – нервна система. Той е един организъм с всички системи едновременно. И наистина, реактивността на организма на различните хора не е еднаква. Традиция в предписването на индивидуализирани лекарства имат педиатрите и дерматолозите.

В Централната научна аптечна лаборатория развихме специфични технологии, с които можем и правим индивидуализирани лекарствени решения за различни специалности – капки за очи, капсули за гастроентерология, антибиотици, кортикостероиди…

Правим специални обучителни форуми за скоро завършили лекари – не всички знаят какво могат фармацевтите.

Пациентите са уникални и заслужават лекарства, съобразени с особеностите им.

В зависимост от това колко твърд Брекзит ще бъде приложен, лекарствата от Великобритания след излизането на страната от ЕС може да поскъпнат за България до30 % спрямо досегашните нива, твърди още Антон Вълев.

Някои от лекарствата са оригинални, няман генерични заместители и заради това ще пострадат и пациенти, и НЗОК. Е още една опасност – лекарствата ще трябва да се пререгистрират в ЕС, а това ще отнеме време, което е важно за болните, особено ако разчитат за скъпи иновативни или лекарства сираци.

По думите на маг.-фарм. Вълев тази година грипът води до по-нетипични усложнения, свързани с очите и бъбреците.

В приложения звуков файл чуйте повече от маг.-фарм. Антон Вълев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55