Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сапарева баня: Лечебна вода, планински полъх и впечатляващи храмове

6
Снимка: Венета Николова

За Сапарева баня и интересните места около нея ви раказахме в "Турагент". Градът е част от област Кюстендил, намира се в полите на северните склонове на Рила. Известен е с горещата минерална и чистата планинска вода, както и с гейзера в центъра на града.
Гейзерът в Сапарева баня е изригнал за първи път през 1957 г.  Минералната вода извира естествено на височина 18 м. като температурата при извора е 103°, което го прави най-горещият в континентална Европа. Казват, че водата е полезна при състояния след счупвания, травми, отравяния със соли на тежки метали, заболявания на кожата и горните дихателни пътища и т.н.

Недалеч от града се намира Резерват "Скакавица" -  великолепна местност по долината на река Джерман, в която се намират редки растения, вековни гори и природни феномени. През 1968 г. местността е обявена за резерват. Природата е непроменена, защото там не е разрешена каквато и да е стопанска дейност, която би нарушила естествения характер на средата.

Ако сте стигнали до града, можете да видите църквата „Св. Никола". Тя се намира в центъра на Сапарева баня в специално оформен парк с алеи и пейки. Църквата е построена през XII-XIII век и е реставрирана през 1937 г. От стенописите до днес са запазени само отделни фрагменти. В близост до центъра е и църквата "Свети Четиридесет мъченици". Част от иконите са изработени от прочутия български иконописец Станислав Доспевски. Там се съхранява чудотворната икона на Света Богородица, копие на икона от Рилския манастир.
Ресиловският манастир "Покров на Пресвета Богородица" се намира на не повече от 10 минути с кола от Сапарева баня. Възстановен е в началото на XX век. Внушителните постройки на манастира се виждат отдалеч. Изграждането на храма „Покров на Пресвета Богородица" започва през 1932 г. В периода 1994-5 г. манастирът е изцяло обновен и разширен. Той е постоянно действаща женска обител, която се състои от черква, жилищни и стопански сгради. В манастира има икони на много светци, сред които две чудотворни икони на Богородица. Храмовият празник се отбелязва на 1 октомври. Малко преди входа за манастира отдясно могат се видят аязмото на манастира и параклис "Св. Дух".

(Бел. ред) Наистина мястото е много красиво, а манастирът изненадващо добре поддържан. В църквата се извършва мащабен ремонт. Сами можете да се убедите какво е направено до момента, а то наистина е впечатляващо. Непосредствено  преди входа на манастира (по Програмата за развитие на селските райони) е изграден парк със зона за отдих. Мястото е голямо, оградено и чисто. Има детска площадка с две пързалки и катерушки и обособени места за пикник и барбекю. Поляната е голяма, има място и за федербал и за футбол - с две думи, прекрасно място да прекарате почивните дни, ако сте с деца. В манастира няма възможност да обядвате , но пък в Сапарева баня има няколко заведения с много добра кухня. Пътуването от София ще ви отнеме не повече от час и половина.

Какво привлича туристите в Сапарева баня? Чуйте от Милен Колев - представител на Община Сапарева баня:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55