Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изключително многопластова личност с голямо обаяние - такъв е бил Иван Табаков

Лаврен Петров за големите идеи на малките галерии и за незаслужено позабравените български художници

Ако в някой хубав ден до 12 април се разхождате по "Оборище", например и решите да отделите малко време за нещо красиво, можете да "свърнете" в една от преките и да се окажете в малката галерия Лоран, а там - да попаднете в омайния свят на Иван Табаков. Негови картини с цветя - едни натюрморти изключително ефектни е избрал да покаже Лаврен Петров, който гостува в сутрешното ни Радиокафе.
Всъщност става дума за нещо доста по-сериозно и задълбочено от просто "показване". Това е поредният проект на галерията, който представя известни или пък позабравени значими имена от българското художествено наследство, което включва събиране на колекция, откупуване от различни места, реставриране и подготвяне в експозиционен вид - по думите на Лаврен Петров, който е внук на големия Цанко Лавренов и определено добре разбира колко е важно да пазим паметта и изкуството.
Проектът е пореден, защото досега в галерията са били представяни имена като Иван Тричков, Илия Бешков, Константин Щъркелов. При всеки от тях (освен самата изложба) е имало проучвания и (отскоро) прекрасни каталози.

За настоящата изложба изработването на каталога, включващ всички изложени картини (а даже и една допълнителна, която е коренно различна като тематика и размер) е било поверено на Людмил Веселинов - известна личност, публична фигура, колекционер, доктор по изкуствознание, допълва Снимка: Личен архивгостът ни в студиото. А проучвателната дейност е извършена от Марияна Аврамова, която се "заравя" в няколко архива и събира максимално количество данни, съставяйки много богата биография на родения през 1901 година Иван Табаков. Интересното е, че се появяват все нови и нови факти, защото покрай изложбата различни хора се свързват с нас и ни разказват за Иван Табаков - разказва Лаврен Петров.

Самата изложба се радва на голям интерес от страна на ценителите, а и почти всички творби вече са откупени. Освен художествено стойностни, картините на Иван Табаков са и много красиви - а тези неща не винаги се припокриват - обяснява с усмивка гостът ни. Говорим и за живота на художника, който има богата биография, много интересни изяви и два известни престоя в Париж - единият от 1926 до 1932, вторият - през 60-те години на 20 век. Ние имахме желания да разберем още за тези години, прекарани във Франция, но като малка галерия сме ограничени и все още не сме се свързали с неговите наследници там. Но пък имаме намерение да направим голяма изложба през 2021, когато се навършват 120 години от рождението на Иван Табаков.
Творбите на художника са се радвали на голям успех до 9 септември 1944-та, но и след това той успява да се реализира. Именно в тази двойнствена посока са някои от интересните нови факти, споделени с галериста покрай изложбата, факти, хвърлящи повече светлина върху личността на Иван Табаков.

Бил е отдаден на изкуството, с голяма любов към своето творчество и същевременно е правел неща, поръчкови, които не е харесвал. Буквално преди дни разбрахме повече за неговите убеждения. Те със сигурност са били леви и преди 1944 година и дори се предполага, че първия му престой в Париж е бил може би бягство от някои събития, разиграващи се тогава у нас. Той е и основоположник на представянето на съветски художници у нас. Но същевременно Иван Табаков е бил харесван и близък на двореца, негов приятел в бил известният през 40-те немски посланик и колекционер Бекерле... Една изключително многопластова личност с голямо обаяние - такъв е бил Иван Табаков. След смъртта си той изпада в незаслужено забвение и затова ние с голяма гордост представяме тази изложба - разказва Лаврен Петров. 

Макар и собственик на малка галерия, той е убеден, че и една малка галерия може да инициира големи идеи. И дава за пример съвместния проект с Националната художествена галерия, планиран за 2020 г. и свързан с творчеството на Христо Берберов.

А засега великолепните цветя, нарисувани от Иван Табаков ви очакват. Вижте ги, ще добавите пласт красота към ежедневието си.

Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова с Лаврен Петров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55