Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-трудната целувка е истинската

За различните аспекти на целувката говорим тази седмица в предаването “Радиоприемница”. Днес фокусът е върху целувката в киното.
В киното и театъра има различни целувки - такива на изпращане, приятелска, от любов или плод на нагон.

Най-трудната целувка за актьора Стелиан Радев е истинската. Той е преживявал такава и в личния си живот, и на сцената. Целувката за актьора е като част от текста, който трябва да научи. Публичното усамотение води до това да стане максимално истинско. Да се усетим двамата сами, въпреки че сме през 600-700 души или пък пред камерата. Тогава става истинско, така обяснява магията на по-трудните сцени с интимна близост Стелиан.

Има хора, които си мислят че са безнаказани, казва Стелиан, който сравнява вече станалата христоматийна целувка на Кубрат Пулев и театралната постановка “Един безумен ден”, където той раздава множество целувки. На Кубрат Пулев може да му се стори цялото това нещо като един безумен ден, казва актьорът и признава, че е спрял да се интересува от историята.

Актьорът има мечта и за определена целувка на сцената - тази на Ричард III и лейди Анна от едноименната пиеса на Шекспир. Преподавателски съвет от НАТФИЗ пък е студентите да не целуват по инерция. Целува се само, когато наистина искаш да целунеш някого

Според Димитър Дринов от “Операция кино” пък проблем на българското кино е, че нямаме свестни целувки и сексуални сцени на екран, разбира се, има и няколко изключения. 

За Благой Иванов скандалната целувка на Пулев е “селска проява”, но реакциите след този “измислен скандал” са били прекалени. Той допълни, че това е болна тема в САЩ, където непрекъснато се гледат подобни казуси. 

Сигурно скоро ще видим как някой е обвинен за сексуално насилие със задна дата, че е целунал някой пред камерата. Познаваме такива случаи, които и досега се разнасят като това, че актрисата е била поругана, коментира Димитър и веднага даде пример с актрисата от “Последното танго в Париж”, която не е знаела как ще протече сцената и се чувствала неловко. Доста често режисьорите, за да получат качествено изпълнение от актьорите, ги бутат по-грубо, за да ги пречупят. Кой ще каже - това е допустимо, а това не е, пита той. Така излиза, че в момента сме толкова ограничени, колкото по време на нямото кино.

Някакъв масов пуританизъм е завзел медийното и въобще общественото пространство, допълни и Благой. Според него трябва да има рестрикции, когато има физическо посегателство под някаква форма. Това е сериозен проблем и трябва да се вземат мерки, но не трябва да се превръща този процес в лов на вещици и да се генерализарат всички мъже и жени като лоши. Дринов не оправдава както постъпката на Пулев, така и реакцията на Джейн Суши, но е важно, че се повдигна разговор по тази тема, защото само така може да се потърси решение на проблема.

През 1896 г. се появява първият филми с целувка на екрана и е продуциран от Томас Едисон. Показва се 18-20 -секундно видео, в което се вижда целувка и това е предизвикало невероятен скандал. Сега сякаш се връщаме назад във времето, макар че много по-екстремни неща сме видели, но започнахме да вървим назад към нови тъмни векове по отношение на морала, коментира Благой.

Според Благой най-добрите екранни целувки се случват във филмите от 30-те, 40-те и 50-те години. Първа е целувката на Кларк Гейбъл и Вивиан Лий в “Отнесени от вихъра”. Втори са Хъмфри Богарт и Ингрид Бергман във филма “Казабланка”, а третата емблематична екранна целувка е между скитника и лейдито в анимационната класика “Лейдито и скитника” (сцената със спагетите). 

Целия разговор на Катя Василева с актьора Стелиан Радев и кино критиците от "Операция кино" Благой Иванов и Димитър Дринов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35
Част от създателите на филма

Премиера на първия наш фентъзи филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия"

Екипът на предаването "Добър вечер, София", посрещна многобройни гости, които дойдоха от света на вълшебствата, за да ни разкажат за  "Бандата на Банши: Рецепта за магия" - първият български фентъзи филм, който ще има своята премиера на 27 април. В него зрителите ще се впуснат във вълнуващо пътешествие, подходящо както за деца, така и за..

публикувано на 26.04.24 в 14:25