Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти в Световната седмица за заболяването:

Преодолени сърдечни проблеми също водят до сърдечна недостатъчност

Качество на живот се постига и с технологии, и с повече знания за болестта

Снимка: Архив
Сърдечно-съдовите заболявания продължават да са водещи като причина за смъртност.

В Световната седмица на сърдечната недостатъчност, която Европейското кардиологично дружество отбелязва от 6 до 12 май, български кардиолози съобщиха, че у нас над 150 хиляди души са диагностицирани с това заболяване.

Национално представително проучване от април т.г. на консултантска компания „ЕСТАТ“ е показало, че близо 80% от анкетираните са чували за сърдечната недостатъчност, но не са започнати с прогнозата, симптомите и възможностите на пациентите.

Проучването показва още, че 12,8 на сто от всички хора над 60 г. живеят с това състояние.

Според доц. Мария Токмакова - председател на Дружеството на кардиолозите в България, сред причините за по-големия брой диспансеризирани е увеличаване продължителността на живота, както и развитието на кардиологията, намаляване на смъртността от остър миокарден инфаркт и т.н.

Според статистиката у нас от сърдечна недостатъчност страдат 2-2,5% от населението. Експерти твърдят, че като брой и квалификацията специалистите у нас са достатъчно, а достъпността до тях е много по-добра в сравнение с други страни.

Кардиолозите твърдят, че у нас са налични необходимите медикаменти и терапевтични условия в клиниките, а освен това се прилагат и иновативни технологии.

Ние сме едни от лидерите по отношение на пилотни проекти за телемониториране, за предаване на данни онлайн – изтъкна проф. Иво Петров. Това позволява контролиране и коригиране лечението на пациенти, които са отдалечени от здравни центрове.

В Полша това мониториране се покрива от тяхната здравна каса, а у нас дори не е споменато, отбеляза проф. Петров. Той припомни проучване, според което по-рядко се хоспитализират пациентите, които са имало по-продължителна първа хоспитализация. В този смисъл телемедицината и смарт устройствата, предаващи данни, могат да послужат по аналогичен начин. Това има и финансово изражение, но държавата трябва да изработи политика, насочена към тези цели.

Сърдечната недостатъчност може да е следствие на други преживени сърдечни проблеми. Сред симптомите са лесна уморяемост, сърцебиене, задух, загуба на апетит, бързо покачване на теглото без промяна на хранителния режим, кашлица и други, но това са признаци, характерни и за други болести. Затова специалистите препоръчват при колебание човек да отиде на преглед, дори само да се отхвърли съмнението.

Доц. Токмакова акцентира, че ако за прилагате на високи технологии са необходими време и средства, то много по-лесно е да се повиши информираността и обучението на пациенти, а резултатите ще бъдат също доста удовлетворителни.

Световната седмица на сърдечната недостатъчност продължава до неделя. Във връзка с нея ще бъде проведена кампания сред пациентите в 13 български града.

Чуйте повече по темата в репортажа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55