Каква е разликата във влиянието на конвенционалните цигари и т. нар. бездимни цигари върху здравето ни?
Навлизането им на пазара и все по-широката им употреба, става повод Националната асоциация за профилактика на белодробни болести да насочи вниманието и към пушачите на бездимни цигари и да ги призове да се възползват от възможността за безплатно изследване на белия дроб, в рамките на Национална кампания за безплатни профилактични прегледи за пушачи. Тя стартира за втора поредна година по повод Световния ден без тютюнев дим - 31 май, по инициатива на Асоциацията за профилактика на белодробни болести и с подкрепата на Столичната община.
Благодарение на подкрепата и на здравното министерство безплатни изследвания, освен в София, ще има и във Враца и Благоевград.
В столицата изследванията започват от петък, 31 май, и ще се извършват до края на годината във Втора градска болница.
Във Враца и Благоевград кампанията стартира през месец юни. На желаещите ще бъдат извършвани функционално изследване на дишането - т. нар. спирометрия, флуорографско изследване, изследвания на въглеродния монооксид в издишания въздух, като ще се прави и измерване на чистотата на въздуха в района.
За значението на профилактиката и последиците от пушенето потърсихме мнението на председателя на сдружението - пулмолога д-р София Ангелова:
"Отчитайки резултатите от миналогодишната кампания, направихме извода, че профилактиката работи. Целим да диагностицираме рано болестите и да започваме навременно лечение и да призовем пасивните пушачи - хората, които живеят и работят с пушачи, както и пушачите на бездимни цигари да се изследват. Не можем да дадем отговор на въпроса вредят ли тези цигари, но затова даваме възможност да се изследват и предполагам, че в края на кампанията, в края на годината ще имаме възможност да отчетем резултатите и тогава да дадем отговор на въпроса влияят ли бездимните цигари върху белодробното здраве?"
Д-р Ангелова посочи, че в края на XV век за първи път започва употребата на тютюн за смъркане - от моряците на Христофор Колумб. В средата на XVIII век учените установяват, че употребата му води до рак на носната кухина. В края на века е установено, че пушачите на пури правят рак на устните. В началото на XX век немски лекар доказва връзката между пушенето и рака на белия дроб, отбеляза още д-р Ангелова. Затова, по думите ѝ, е рано да се каже какво ще е влиянието върху здравето на пушенето на бездимните цигари. Това зависи и от индивидуалната чувствителност на белия дроб на всеки от пушачите:
"Има хора, които пушат обикновени цигари 5 години и развиват тежка форма хронична обструктивна белодробна болест. Има хора, които пушат от 20 години, но нямат ХОББ, т.е. чувствителността е различна. Затова призоваваме пушачите да ги изследваме".
Няма безвредно пушене, категорична е д-р Ангелова. При всички видове пушене се инхалират токсични вещества. При кашлица, продължаваща повече от четири седмици, при хриптене в гърдите, задължително трябва да се посети специалист. Задухът е късен симптом на белодробните заболявания и не трябва да се чака да се появи, посочи пулмологът.
Още за кампанията и влиянието на бездимни цигари - чуйте интервюто с д-р София Ангелова!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..