Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 19 до 21 юни

Във ВМА преглеждат ухапани от кърлежи за лаймска болест

Д-р Магдалена Баймакова
Снимка: ВМА
Военномедицинската академия организира безплатни прегледи за лаймска болест. От утре, 19 юни, специалистите от катедрата по инфекциозни болести ще консултират възрастни и деца над 12-годишна възраст, ухапани от кърлежи. Случаите на заразени с лаймска болест в страната вече са около 100.
Лаймската болест е най-често разпространената у нас инфекция, предавана чрез ухапване от кърлеж. И само за нея може да се установи патоген при изследване на самия кърлеж, обясни пред Радио София гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедрата по инфекциозни болести на ВМА:

"Не всяко ухапване би могло да представлява проблем, не трябва да има паника. Естествено най-добре е кърлежът максимално бързо да бъде изваден и да се изпрати за изследване. Следващият етап е самонаблюдението - период от около месец, в който трябва да наблюдаваме нашето тяло, поведение и симптоми".

Първична проява на лаймската болест е появата на обрив на мястото на ухапването след около десетина дни до две седмици  - т. нар. еритема мигранс. Ако в по-кратък период от време на мястото се появи черно петно, след това обрив по цялото тяло и вдигане на температура става дума за марсилска треска, обясни специалистът. Възможни са и неврологични проблеми - изкривяване на лицето като при инсулт, както и алергична реакция от самото ухапване, без зараза с патогени. 

Заразата с лаймска болест обаче може се прояви дори година след ухапването от кърлеж, предупреди д-р Баймакова. И напомни, че все пак - най-важното е, ако забележим кърлеж и нямаме възможност веднага да отидем в здравно заведение, е той да бъде изваден възможно най-бързо, но не с голи ръце.

Безплатните прегледи за лаймска болест и засягане на нервната система ще се провеждат до 21 юни включително. Направление от личния лекар не се изисква, но желаещите трябва да се запишат предварително на тел. 02/ 92 25 989 и 02/ 92 26 125.

Чуйте повече за рисковете и за какво трябва да следим след ухапване, необходимо ли е изследване на кърлежа, както и превантивен прием на антибиотик.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Едни от най-честите съдебни дела на потребителите в столицата – срещу "Топлофикация - София"

Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“, коментира пред Радио София адв. Кръстьо Кунчев. Преди да открие своя самостоятелна практика, той е работил в "Топлофикация – София“ като юрист и има наблюдения за водените дела от страна на дружеството. "Исковете, които "Топлофикация“ предявява срещу..

публикувано на 10.02.25 в 10:18

Течовете и грешките в разпределянето на сметките за вода и парно - за сметка на потребителите

Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..

публикувано на 10.02.25 в 09:04

Предимно слънчево, с температура в София около 4°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..

публикувано на 10.02.25 в 07:35

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27