Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова: Листерията може да бъде опасна за бременните жени и новородените

Д-р Магдалена Баймакова
Снимка: ВМА
Листериозата е малко познато инфекциозно заболяване, което може да причини различни оплаквания. Източник на зараза са голям брой диви и домашни животни. След като Агенцията по храните изтегли от пазара вносни партиди с риба и колбас с бактерията "листерия", потърсихме д-р Магдалена Баймакова от Катедрата по инфекциозни болести на ВМА за разяснение колко опасна е заразата, как да се предпазим и какво е лечението. Оказва се, че тази бактерия е навсякъде около нас - пренасят я някои животни, има я в почвата и в някои продукти. В случай на зараза, инфекцията може да протече тежко при бременни жени, новородени, възрастни хора, както и при хора с потиснат имунитет.

"Причинителят на листериозата е микроорганизъм - бактерията listeria monocytogenes, при животните, почвата и по този начин попада от котнаминирани хранителни продукти при хората - месни деликатеси, които са заразени, меки сирена или други продукти, които не са преминали термична обработка или пастьоризирани. Има данни и за заразена целина, кълнове, пъпеши - едно много разнообрано поле от хранителни продукти, които могат да бъдат инфектирани, както първично от съответните животни, така и в хода на тяхното приготвяне".


Специалистът поясни, че суровите зеленчуци трябва да бъдат добре измивани преди консумация, а храната не трябва да престоява дълго време в хладилника. Добре е, ако това се налага да бъде в затворени контейнери и да се консумира до 3-4 дни, тъй съхранението може да е опасно:

"Ако има контаминирана храна и няма елементарно разграничаване на хранителните продукти и необходима температура, би могло. Всъщност най-рисковите продукти, за които трябва да бъдем с повишено внимание са суровите млечни продукти, за което трябва да следим етикетите - да са пастьоризирани. Суровите месни деликатеси също трябва да преминават термична обработка, което обаче в ежедневието трудно се случва".


Специалистът обясни, че заразата може да се пренесе във всякакви хранителни продукти, но не трябва да се изпада в паника:

"Когато сме здрави и имунокомпетентни, каквито сме основната част от населението, инфекцията може да протече леко, само с неразположение на гастроинтестиналния тракт. Важно е хората с потиснат имунитет, с онкологични заболявания, на имуносупресивна терапия, бременните и новородените са в риск за развитие на системна инфекция в целия организъм и могат да настъпят тежки усложнения".


При бременните жени може да се стигне до зараза на плода, което да доведе до спонтанен аборт, мъртво раждане или тежко боледуване на новороденото. Затова специалистът съветва да се избягва консумацията на меки сирена, сурови месни деликатеси и да избягваме дългото им съхранение. Инкубационният период до появата на симптомите достига до 30-40 дни. За щастие в годините в България са регистрирани едва около 10-15 случая на заболяването.

Какви са симптомите, лечението и прогнозата - чуйте в интервюто с д-р Магдалена Баймакова!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.02.25: Да говориш за еврото или да убеждаваш "За" еврото

Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..

публикувано на 04.02.25 в 18:45

Дадоха старт на Националната кампания "Предай доброто!"

С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 18:19
Атанас Димитров

Хотелиерите и ресторантьорите настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС

Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..

публикувано на 04.02.25 в 17:43
Сцена от комедията

Постановката "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров и с музиката на Свилен Ноев тръгва из страната

Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..

публикувано на 04.02.25 в 17:05

Адв. Мария Петрова: Преди интервенция се информирайте кой ще я извърши

В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..

публикувано на 04.02.25 в 16:47

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 04.02.25 в 15:48