Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова: Листерията може да бъде опасна за бременните жени и новородените

Д-р Магдалена Баймакова
Снимка: ВМА
Листериозата е малко познато инфекциозно заболяване, което може да причини различни оплаквания. Източник на зараза са голям брой диви и домашни животни. След като Агенцията по храните изтегли от пазара вносни партиди с риба и колбас с бактерията "листерия", потърсихме д-р Магдалена Баймакова от Катедрата по инфекциозни болести на ВМА за разяснение колко опасна е заразата, как да се предпазим и какво е лечението. Оказва се, че тази бактерия е навсякъде около нас - пренасят я някои животни, има я в почвата и в някои продукти. В случай на зараза, инфекцията може да протече тежко при бременни жени, новородени, възрастни хора, както и при хора с потиснат имунитет.

"Причинителят на листериозата е микроорганизъм - бактерията listeria monocytogenes, при животните, почвата и по този начин попада от котнаминирани хранителни продукти при хората - месни деликатеси, които са заразени, меки сирена или други продукти, които не са преминали термична обработка или пастьоризирани. Има данни и за заразена целина, кълнове, пъпеши - едно много разнообрано поле от хранителни продукти, които могат да бъдат инфектирани, както първично от съответните животни, така и в хода на тяхното приготвяне".


Специалистът поясни, че суровите зеленчуци трябва да бъдат добре измивани преди консумация, а храната не трябва да престоява дълго време в хладилника. Добре е, ако това се налага да бъде в затворени контейнери и да се консумира до 3-4 дни, тъй съхранението може да е опасно:

"Ако има контаминирана храна и няма елементарно разграничаване на хранителните продукти и необходима температура, би могло. Всъщност най-рисковите продукти, за които трябва да бъдем с повишено внимание са суровите млечни продукти, за което трябва да следим етикетите - да са пастьоризирани. Суровите месни деликатеси също трябва да преминават термична обработка, което обаче в ежедневието трудно се случва".


Специалистът обясни, че заразата може да се пренесе във всякакви хранителни продукти, но не трябва да се изпада в паника:

"Когато сме здрави и имунокомпетентни, каквито сме основната част от населението, инфекцията може да протече леко, само с неразположение на гастроинтестиналния тракт. Важно е хората с потиснат имунитет, с онкологични заболявания, на имуносупресивна терапия, бременните и новородените са в риск за развитие на системна инфекция в целия организъм и могат да настъпят тежки усложнения".


При бременните жени може да се стигне до зараза на плода, което да доведе до спонтанен аборт, мъртво раждане или тежко боледуване на новороденото. Затова специалистът съветва да се избягва консумацията на меки сирена, сурови месни деликатеси и да избягваме дългото им съхранение. Инкубационният период до появата на симптомите достига до 30-40 дни. За щастие в годините в България са регистрирани едва около 10-15 случая на заболяването.

Какви са симптомите, лечението и прогнозата - чуйте в интервюто с д-р Магдалена Баймакова!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Вълчева: Всеки един от нас има доза интровертност

Световния ден на интроверта се чества от 2011 г. в знак на уважение и разбиране към хората с интровертна нагласа, която ги изправя пред уникални предизвикателства по отношение на работата, здравето и личните им взаимоотношения. Според научното обяснение, интроверсия е съсредоточаване върху вътрешния свят на човека. Интровертите са сдържани,..

публикувано на 02.01.25 в 17:29

Има рекорден ръст на вноса на кадри от трети страни

Безработицата в страната остава сред най-ниските от началото на промените - през ноември е била 5.16%. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС. Продължава да се увеличава броят на хората,..

публикувано на 02.01.25 в 15:57
Никола Калистрин

Успех от 2024-а: Върхово постижение на ски по 30 Пирински върха

През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава. Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа . Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация ...

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Надежда Бобчева

Нискоемисионната зона за отопление е само една от мерките за по-чист въздух в София

От януари 2025 година Столична община въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта е да се замени старото, замърсяващо отопление с екологични и модерни алтернативи. Програмата вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства. Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в..

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Жан Мар

Жан Мар записва последни песни за албума си

Жан Мар изпраща динамична година - не само в личен план, а през 2025-а ще издаде албум. Зарича се да го пусне и на грамофонна плоча, защото тя си е по-арт носител. (Сред добрите новини от 2024-а е, че в близост до София се отваря фабрика за грамофонни плочи.) Едната страна на плочата ще е с изпълнения с участието на Мария Маринова-Макая..

публикувано на 02.01.25 в 11:28

Търсят осиновители на баскетболна и на волейболна площадка

Сдружение "Безопасни детски площадка" започва 2025 година с нова провокативна кампания: "Осинови спортна площадка" . Организацията разполага със спортни съоръжения за оборудване на баскетболно и волейболно игрище, което ще предостави на община, общност, организация, училище, което предоставя свободен достъп за игра и спорт на деца и..

публикувано на 02.01.25 в 09:35