В повечето образователни програми се набляга на усвояването на набор от знания. Емоциите са изключени в съдържанието. Това е странно, дори е недостатък, защото не можем да правим подобно разграничение, ако искаме да учим лесно и качествено. Всеки учител знае колко е важна емоционалната ангажираност на децата.
Това мнение изрази пред Радио София детският психолог доц. Севджихан Еюбова, преподавател в Шуменския университет, автор на книги за развитието на емоционалната интелигентност при децата
Тя участва в проект за разработване за мобилно приложение за емоционална грамотност в предучилищна възраст. Той предвижда участие на деца и родители в проучване за това, дали използвайки технологиите, можем да подобрим разбирането за емоциите.
Образователната програма (казва се „Играй с Фори“) се реализира в 18 детски градини в 5 области на България, с участието на над 1000 деца. Идеята е да се включат и възрастни – родители и учители.
„Колкото и специалистите да препоръчват ограничаване на престоя пред екраните, технологиите не могат да отсъстват от живота на децата. Целта е да им предложим подобрено съдържание с обогатяване речника по отношение на емоциите чрез игра и тестове“, каза още доц. Еюбова.
Първите резултати са много добри, особено когато участва и възрастен (родител).
Емоциите са специфична характеристика на всеки човек. Изграждането на емоционалната грамотност започва още след раждането. Дори и да нямат езиков речник, бебетата усещат всичко около себе си. Грамотността включва не само умението да изразиш с думи емоциите си, но и да разпознаеш чувствата на другите хора, дори да умееш да подобряваш живота и взаимоотношенията си чрез управлението на емоциите, обясни психологът.
Повече за програмата „Играй с Фори“ и списък с препоръчителни книги може да видите тук.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с доц. Еюбова.В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..