Петър Дундаков е добре познато име както на меломаните, така и на любителите на киното. Поводът за сегашното му гостуване не е свързан с поредния успех на "Мистериите на българските гласове" с негово участие, а в демистифицирането на филмовата музика.
Конкретният повод - музиката му към бъдещия филм за българска рок-група от 80-те - "Голата истина за група "Жигули". Но междувременно два други филма с музика на Петър Дундаков току-що бяха отличени на последния София Филм Фест: "Февруари" на Камен Калев - за най-добър български филм и "Сантияго" на Андрей Кулев - за най-добър късометражен филм.
Пред Лили Големинова, Петър Дундаков разказва какво за него е писането на филмова музика. Какви са спецификите в жанра?
Петър Дундаков не харесва определението "филмов композитор", но най-интересното за него е да работи с история. Признава, че усеща влияние на филмовата му музика в авторската. Не го привлича само забавлението в музиката, а образа, това, което е зад нея.
"Няма да е днес" е песен, част от репертоар на група от 80-те, на които е посветен музикалния филм. "Това е нещо ново като предизвикателство пред мен" - започва Дундаков. "Историята съвпада с възрастовата ми граница. Чисто поколенчески имаш да разкажеш нещо чрез музиката. Опитахме се да направим един хомогенен звук, но по един нов начин. Това е връщането ми към времето, което бях преживял. Филмът разказва за едно поколение, разказва се човешката история на пет музиканти, разпаднали се, и събрали се сега отново. От друга страна е първокласна комедия, филмът има потенциал да бъде гледан от много хора." - продължава Дундаков.
Бунтарството на онези години? "Обществото ни стана много конформистко, забихме се в клишето. Бунтът на 80-те и 90-те носеше усещането ни да преживеем уникално живота си, музиката може да обедини хората, но и да ги прави уникални. Тази независимост я носим и ние, и филма" - завършва Дундаков.
Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей. През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни..
През днешния ден правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, членове на екипажа на кораба „Галакси Лийдър“, които бяха задържани в плен в Йемен. Очаква се капитан Любомир Чанев и старши-помощник капитан Данаил Веселинов да кацнат на родна земя днес следобед. По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият..
Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката работят активно за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер. Това заяви зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на най-голямото изложение за иновации в образованието BETT 2025 в Лондон. Той откри българския щанд, организиран от..
В сутрешните часове в низините, котловините и протежението на р. Дунав ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. Около обяд видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъсва и намалява. Минималните температури ще са между минус 4° и 1°, за София – около минус 3°, максималните - между 7° и 12°, за София - около 7°, съобщават от Националния..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..
Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..