Петър Дундаков е добре познато име както на меломаните, така и на любителите на киното. Поводът за сегашното му гостуване не е свързан с поредния успех на "Мистериите на българските гласове" с негово участие, а в демистифицирането на филмовата музика.
Конкретният повод - музиката му към бъдещия филм за българска рок-група от 80-те - "Голата истина за група "Жигули". Но междувременно два други филма с музика на Петър Дундаков току-що бяха отличени на последния София Филм Фест: "Февруари" на Камен Калев - за най-добър български филм и "Сантияго" на Андрей Кулев - за най-добър късометражен филм.
Пред Лили Големинова, Петър Дундаков разказва какво за него е писането на филмова музика. Какви са спецификите в жанра?
Петър Дундаков не харесва определението "филмов композитор", но най-интересното за него е да работи с история. Признава, че усеща влияние на филмовата му музика в авторската. Не го привлича само забавлението в музиката, а образа, това, което е зад нея.
"Няма да е днес" е песен, част от репертоар на група от 80-те, на които е посветен музикалния филм. "Това е нещо ново като предизвикателство пред мен" - започва Дундаков. "Историята съвпада с възрастовата ми граница. Чисто поколенчески имаш да разкажеш нещо чрез музиката. Опитахме се да направим един хомогенен звук, но по един нов начин. Това е връщането ми към времето, което бях преживял. Филмът разказва за едно поколение, разказва се човешката история на пет музиканти, разпаднали се, и събрали се сега отново. От друга страна е първокласна комедия, филмът има потенциал да бъде гледан от много хора." - продължава Дундаков.
Бунтарството на онези години? "Обществото ни стана много конформистко, забихме се в клишето. Бунтът на 80-те и 90-те носеше усещането ни да преживеем уникално живота си, музиката може да обедини хората, но и да ги прави уникални. Тази независимост я носим и ние, и филма" - завършва Дундаков.
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..