"Фалшив речник на смешните фрази" е може би, първият фалшив речник на всички времена, отпечатан съвсем съзнателно с идеята да даде невярна информация относно произхода на някои забавни фрази в нашия цветист език. Изданието е реализирано с подкрепата на Министерството на културата – интервю с автора Иван Раденков
„Заради фантазията. В чест на творческия дух и на неограниченото въображение на децата. За да ни е славно и забавно, дори да имаме таралеж в гащите. Защото често гледаме през крив макарон, защото понякога сме развейпрах, а друг път се правим на дръж ми шапката, но винаги сме на всяка манджа мерудия, освен ако не хванем на баба ни хвърчилото. Ох, извинете за тези объркани слова: май взе да ми хлопа дъската.“ :
"Историите уж разказват за произхода и етимологията, но не разказват истината, а мои приумици, сякаш разказани от дечицата. Измислям тотално изтрещели истории. Какво значи "на баба ти хвърчилото" - бабата на две дечица е на о-в Сицилия, където има панаир на хвърчилата, бабата изважда голямо хвърчило, с което децата политат.
Книгата е доста уникална и различна. Имам две деца в къщи, обикалям училищата, мой текст е в читанките за трети клас. Насищам се от детската креативност, която ние, възрастните, малко сме позагубили.
Правим упражнения в часове, където те ме съсипват, те правят страшни фантасмагории. За деца се пише по-лесно, приятната емоция ги стимулира. Възрастните са взискателни към всяка дума накриво.
Миналата година си пуснах моя текст разказан от учителка по БНТ. Изкарах само 60% от въпросите ѝ. Писането ми се вмества между останалата част от ежедневието. Децата винаги щипят и ръчкат човека, стимулират го.
Десетата книга се пече във фурната, "Пане Кашкавале" с лошия Царевичак и верния му рицар Сирене, но Кураж Фураж помага на влюбения в принцесата. Обичам много да ям, във "Вкусът на приключението" разказвам за храна. Искам да имам още музика в книгите."
Иван Раденков бе изненадан и от "съавторите" си от 29 ДГ "Слънце", с отговорите на въпросите за смешните думи.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..