91% от родителите на деца от 1-ви до 4-ти клас в 119-о СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ до 12 часа са заявили желание обучението да се провежда присъствено, съобщи пред Радио София директорът Диян Стаматов. 14 на сто обаче не разрешават тестване на децата за Covid-19.
Така че на 10 ноември (сряда) след тестване присъствено ще се обучават 424 ученици, а 67 – електронно.
Дистанционно обучаващите се ще гледат в реално време това, което се случва в класната стая, поясни Стаматов. Но не всяко училище има техническата възможност за това.
Очаква се притесненията у родителите постепенно да намалеят и по-нататък във времето всички деца да бъдат в класните стаи.
Според Диян Стаматов, който е и председател на работодателите в просветата, през последните 4 дни образователната система е под напрежение и за това вина имат министрите на образованието и на здравеопазването.
Здравният министър не е избрал щадящите тестове за малките ученици. От друга страна не всички учители имат готовност за тестването.
Тестовете са пристигнали в 119-о СУ, потвърди директорът. Утре ще бъде проведена демонстрация пред учителите. От тях само един е отказал да участва в тестването преди учебните занятия.
Чуйте разговора на Елена Пъневска.
Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..