Паметникът на Бузлуджа е най-вълнуващото и вдъхновяващо произведение на архитектурата в България, но изоставено. Казва го младата архитектка Дора Иванова, която не е живяла и ден от времето на българския социализъм.
За пръв път тя посещава върха през 2014 г., докато учи архитектура в Берлин. След основаването на фондация „Проект Бузлуджа“ активно работи за опазването на паметника.
„В изключителното творение видях сграда с потенциал. Може да носи приходи, интерес, позитиви. Да обединява. Да бъде място, в което да показваме уважение към миналото си, да отчитаме грешките и да вървим напред“, каза пред Радио София арх. Дора Иванова.
Обектът неслучайно привлича туристи, кино и музикални проекти, влиза в международни класации, включително и на изоставени архитектурни обекти, бил е повод за фотоизложби и документални филми.
Преди дни приключи една част от възстановителните дейности. Мозайките (около 1000 кв. м) в монумента бяха обработени и предпазени за тежките зимни условия.
Според арх. Иванова целта е да се запази това, което има в момента, не да се възстанови изцяло паметникът, защото така пък би се заличил периодът от последните 30 години.
Тя е убедена, че сградата може да бъде полезна по нов начин и с нови функции.
„Важното е да има диалог, да знаем и да помним какво се е случвало. Ако паметникът се заличи, ще загубим и като изкуство, и като история“, подчерта специалистът.
Монументът, открит през 1981 г., е проектиран от изключителния български архитект Георги Стоилов. Но инициативата за възстановителните и консервационни дейности се подкрепя не само от него, а и от много граждани и институции.
В изграждането са участвали около 6 хиляди души.
В момента се изготвя подробен план за опазване и управление. След кампания са намерени осиновители на мозайките. Анализира се начинът, по който сградата ще може да се използва наново. Нужен е холистичен подход. Това е предизвикателство за експертите. Вече се работи по бизнес плана и по финансовите модели.
„Мястото е много привлекателно за туристи, за събития. То трябва да разказва история. Противоречиво е, но трябва носи диалог, а не конфликт“, допълни още арх. Иванова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..
Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена. Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години. Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..
Катастрофа блокира движението на трамваите по бул. "Възкресение" в участъка след бул. "Вардар", в посока центъра на София, съобщава БТА. Лек автомобил е катастрофирал на трамвайните релси. Три мотриси изчакват да бъде освободен пътят им. Мястото на инцидента е обезопасено от екип на "Пътна полиция".
Преди контузията Григор Димитров игра така все едно не е завършвал сезона - със същото настроение, темпо на игра, със същите удари. Много приятно ме изненада, защото за съжаление можем да кажем, че при Григор има една такава тенденция, като направи много силен сезон, на следващия нещата не се случват много добре за него. Това заяви спортният журналист..