Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носталгия по 60-те в интериорния дизайн

Иво Чифлички за тенденциите през 2022 година

Иво Чифлички
Снимка: Радио София

Отдалечаваме се все повече от индустриалния стил, който заменихме с рустиката, домашния уют и функционалността в първата година след пандемията. Какво ни очаква сега и продължават ли да бъдат на мода живи растения интегрирани в интериорния дизайн научаваме от интервюто с Иво Чифлички, художествен директор в Rooster Design, дизайнер и проектант на НДК:


„2022 ще бъде също под влиянието на пандемията, макар и по-малко. Пространствата ще са сравнително разделяни и дистанцията ще е по-голяма, когато говорим за обществени интериори. Хоум-офисите ще продължат да са фактор, но човекът е социално животно, и рано или късно ще се търсят споделени пространства“.

Иво Чифлички споделя, че масовото строителство на сгради продължава дори и през последните две пандемични години. Това резонира в разчупени и нестандартни апартаменти с по-малка площ, в които е трудно да планираш и разпределиш мебелите и допълва:

Най-доброто решение визуално да направиш апартамента по-голям е да го зонираш. Разделяш една стая чрез декоративни и оптични елементи, според нейните функционалности – например кухня, трапезарията или хол, като поставяш един бар-плот между кухненското и трапезното помещение или пък ги боядисваш в различен цвят. Така чисто психологически създаваме илюзията за две пространства“.

Дизайн: Иво Чифлички

Дизайнерът обяснява, че и тази година продължава да намалява влиянието на индустриалния стил поради пандемията, но все още има хора, които избират лофт-дизайна, с видими конструктивни елементи и оголени тухли, особено за мезонети. Но стилът, който остава с пълна сила и рустик:

„Това е стил тип хижа или селска вила, вижда се структурата на мазилката, няма го перфекционизма, който се наблюдаваше допреди няколко години. Остават модерни и венецианските мазилки в голяма гама цветове и състав. Все по-модерни стават варовите, които са много по-полезни защото са дишащи и имат силно дезинфектиращи свойства. Хората започват да мислят и за здравето си. Много сме далече вече от плътните не дишащи латекси от преди десетилетия“.

Тапетите остават на мода и тази година, подчертава Чифлички, като най-често те ще се използват като акцент върху част от площите в помощ на зонирането. Флоралните мотиви върху тях са актуални, като носталгията ни връща и към елементи и цветове от дизайна на 60-те и 70-те години на миналия век.

Ще се върнат все повече цветовете в интериорите. Десетилетието на сивото и бялото угасват, като ще бъдат заместени от маслинено зеленото и тъмно синьото. Още не отписваме земните тонове като кафявото, което е винаги актуално. Изключително модерни ще бъдат металът и черното, което винаги е на мода. Конструктивните свойства на метала позволяват да го интегрираме в много разнообразни форми, с това помага в малки разчупени пространства, където трябва да мислим за по-креативни конфигурации на обзавеждането. Да му мислят железарите през 2022!

Кои са най-модерните материали и форми, и връщат ли се овалните елементи от 60-те и 70-те години ще научите от разговора на Александра Илиева с Иво Чифлички:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46