Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Древноиранските Ромео и Жулиета оживяват в пиеса

Елена Панайотова
Снимка: Радио София

Какво е животът ти динамично да преминава като на театър през Широка лъка, Кения, Панагюрище, Холандия и Гоце Делчев? Какво е общото между японските кукли и Пловдив и има ли торти в Индия?

Преподавала в Коста Рика, пътувала в различни държави, театралният режисьор и преподавател Елена Панайотова разказа пред Радио София за срещата си с разнообразни култури.

Българска пиеса открива 40-ия международен театрален фестивал в Техеран.

„ШАХНАМЕ“, което в превод означава „Книга на царете“ от Фердоуси, е в списъка на ЮНЕСКО за „Шедьоври в устното и нематериално наследство на човечеството“.

"Това е книга, която описва доислямската история на Иран, цялата персийска култура и е с огромен обем. Тя е два пъти по-голяма от "Одисей" и "Илиада" взети заедно, писана е 35 години и е много интересна съкровищница на истории", споделя Панайотова.

Пиесата „ШАХНАМЕ: Сказание за Зал“ е пътуване в древна Персия, което дава достъп до свят на непреходни истории и чудеса от паметта на иранската култура.

По думите й, тя се надява изкуството да бъде заложено в средното образование в България така, както е в Западна Европа от години и то да достигне своето достойно място в нормалната обучителна програма на децата.

Режисьорката Зорница София е заснела филм "Майка", базиран на живота и творчеството на Панайотова в Кения, който филм е оригинална история и сбор от факти.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15