Австрия се счита за една от водещите страни в света, в които дуалната форма на обучение е отлично развита и е пример за подражание.
По данни от Стопанска камара Австрия/AdvantageAustria 30% от висшия мениджмънт в Австрия завършват дуална система на обучение, а около 30% от обучавалите се по дуална форма стартират собствен бизнес.
По австрийският проект „Дуално обучение в България“ се работи от 2014 година.
Първите паралелки по него са сформирани от учебна 2015/2016 г. Пилотно стартът беше в градовете София, Габрово и Ямбол със специалности: „търговия“, „мехатроника“ и „машини и системи с ЦПУ“.
Общият брой на учениците, обучавани по тази начин в различните випуски надвишава 900.
„Това, което правим по професии, които все още съществуват, е да осъвременим учебните програми съвместно с експерти от училищата и от компаниите, които се включват като партньори. Имаме съдействие и от Министерството на образованието. Знаем нуждите на бизнеса от кадри“, обясни пред Радио София София Дамянова, мениджър проект „Дуално обучение“ в Advantage Austria.
Стопанска камара Австрия/AdvantageAustria подпомага над 30 училища в България при осъществяване на дуално обучение.
Съществуват защитени специалности, по които скоро се очаква недостиг на кадри.
За учебна 2022/2023 г. по австрийски проект са заявени нови 283 ученици като предлаганите досега 10 професии се разширяват с 2 нови: „техник на компютърни системи“ и „оператор в производството на облекло“.
Още подробности ще научите от разговора на Катя Василева.Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен. За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..
Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..