Иванова каза, че тази година кандидатите са били доста по-млади, а възрастовата граница е до 35 години. Те са завършили първата си степен на обучение във ВУЗ - "бакалавър" и желанието им е да продължат обучението си във висши учебни заведения в чужбина.
"Това, като че ли отличава второто издание на конкурса от първото, където наистина имахме утвърдени учени с много сериозни постижения в съответната област", заяви Иванова и добави, че:
"Те се стремяха към специализации, които допълваха следдипломната им квалификация".
Иванова спомена, че един от номинираните участници тази година след завършването на специализацията, която е спечелил при първото кандидатстване, е спечелил втора специализация в престижен университет и продължава своя път на млад и успешен учен в сферата на нанотехнологиите.
"За тази награда кандидатстват изключително смели хора, които независимо от всички препятствия и твърде несигурната ситуация, в която всички живеем, въпреки това изгаряйки от желание да продължат образованието си и в стремежа си да постигнат начертаните цели, те са кандидатствали, намерили са и начина, а и университетите, в които да кандидатстват, така че продължават напред", добави тя.
Иванова допълни, че останалите отличени са в сферата на изобразителното изкуство, социалната културология и социалната антропология и, че за всеки един от номинираните фондът е организирал дарителска кампания с мото "Подкрепи таланта - дари".
Национален дарителски фонд "13 века Бългрия" през 2021 г. отбеляза своята 40 годишнина със забележителен резултат със своите 80 хил. дарители от цял свят. Издадена е и книга, в която са включени 40 от най-знаковите и стойностни дарения през този период.
Фондът стартира нов конкурс за българските писатели живеещи зад граница и е разписан регламента за конкурса "Съвременна българска художествена литература без граници" в категории "роман", "сборник разкази" и "стихосбирка".
Името на лауреата на тазгодишната национална награда ще стане известно в края на юни 2022 г.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..