„SOS Българска роза” е каузата на третия сезон на първото българско онлайн риалити за приключения, битки и история Maximal Revenge.
Състезанието има за цел да увлече младите хора, да ги привлече към българските символи и традиции, както и да обичат спорта.
Идеята е не само да се състезаваме и да печелим, а и да говорим на важни теми, обясни пред Радио София Димитър Господинов-Гуспа, основател и продуцент на Maximal Bulgaria. И разказа за регламента, както и за участието на олимпийската шампионка Ивет Горанова.
„Свикнали сме да виждаме розата в лога, които представят България, гордеем се с нея, но истината е, че производството ѝ е резултат от един земеделски бранш, който е застрашен в момента, посочи пред Радио София Миряна Георгиева, член на УС на „SOS Българска роза“.
Фактите са красноречиви:
По думите на Георгиева проблемите са започнало от недалновидна политика от страна на българското правителство. От преди 5-6 години, нас навлизат чужди компании, но те вместо да изкупуват продукция, стават производители, вдигат цената и малки традиционни розоварни започват да фалират. А след отстранената конкуренция, понижават изкупните цени.
През миналата година чрез дарителска кампания са подкрепени над 165 розопроизводители, които са били напът да се откажат. Не бива браншът да страда, розопроизводството трябва да стане печеливш бизнес, каза още Миряна Георгиева.
„Решихме, че заедно можем да представим проблема по-добре. В реалитито участват много популярни лица от други формати през последните години. Важни са посланията. И популярността на хората може да помогне“, отбеляза още Гуспа.
Чуйте още по темата в разговора на Ива Дойчинова.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..