Въпреки 2 номинации през 2018 и 2019 г., на Международния празник на театъра преди броени дни (27 март) актрисата Ася Рачева все пак се оказа изненадана от това, че става носител на наградата „Икар за най-добър дублаж“. Получи я за озвучаването на д-р Беделия дю Морие в сериала „Ханибал“, а за нея е особено ценна, защото е дадена от нейните колеги.
Това сподели самата актриса пред Гергана Пейкова в студиото на Радио София.
Тя разказа за предизвикателствата в професията си, и по-специално при дублажа.
Номинацията ѝ „Икар“ през 2018 г. (тогава категорията е „Златен глас“) е за дублажа на Мама Имелда в „Тайната на Коко“, а през 2019 г. - за ролята на Джейн Доу в „Мъртва точка“.
Нерядко в един филм ѝ се налага да озвучава повече от една героиня.
В „Ханибал“ е дала гласа си за ролята на мислещата Джилиън Андерсън.
Наградата е благодарение на целия екип на филма (сериала), твърди Рачева. Ако имаше приз за екип, щеше да е за хората, реализирали „Ханибал“ на български.
Всъщност зад гърба си и в творческата си биография има много, много озвучени анимации, филми и героини (сред тях са Ан Хатауей, Деми Мур, Джулиан Мур, Камерън Диас, Мерил Стрийп, Рене Зелуегър, Сандра Бълок).
Често пъти работи по усет, без да вижда партньора си и да гледа самия филм.
Допълнителен щрих към нейния артистичен образ добавя воденето на детско радио предаване, ръководенето на театрална школа, както и участието ѝ като беквокалистка на „Подуене Блус Бенд“, „Стари муцуни“, Валди Тотев, Вили Казасян и Биг бенда на БНР, дует „Шик“, Мими Иванова и други.
Е, как няма да я търсят и музикантите, като Ася Рачева има наистина златен глас.
Чуйте го в разговора.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..