Генадий Гудков е опозиционен политик, бил е депутат в Държавната дума, служил и в съветските служби за сигурност КГБ, бил е и в Консултативния съвет на ФСБ (служби по безопасността), част от партията "Единна Русия", но след 2010 г. става един от опозиционерите на режима на Путин.
Пред Радио София той сравни качеството на кадрите в руските служби през миналия век и днес – моралните принципи, подбора, качествата им.
Твърди, че в момента всички спец служби са корумпирани.
От ФСБ днес участват в репресиите срещу гражданите, както и във войната, фалшифицират дела.
По думите на Гудков, Путин е разбрал за огромната си власт едва когато е застанал на върха на държавата. Станал е абсолютен монарх на Русия. Въпреки това, през годините е увеличавал пълномощията си. В много закони са понижени правомощията на законодателната власт.
Всички демократични свободи рязко са съкратени след трагедията в Беслан от 2004 г. Към 2020-а Путин започна да изгражда тоталитарна държава.
"Днес Русия е изцяло унитарна страна. Всички решения се вземат в Москва. Путин напълно унищожи местното самоуправление, съдебната система, прокуратурата. Всички средства за масова информация или са на Кремъл, или са близки до Путин."
Според Гудков милиони от руския народ са против войната, но срещу тях е огромната армия, която потиска техните гласове. Протести са възможни едва когато режимът отслабне.
"Загубата на войната за Путин означава загуба на власт. Той признава само силата. Страхува се само от хора, които не се страхуват от него. Ако цивилизованият свят позволи победа на Путин, той ще започне следваща война", подчерта Генадий Гудков.
С него разговаря на Йоана Георгиева.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..