"Рекордът" за най-голямата криптоизмама в света все още се държи от българката Ружа Игнатова. Родена в най-бедната страна от Европейския съюз, тя измисля схема, с която привлича поне 4 милиарда долара от цял свят.
И нито ФБР, нито Европол може да я открие от октомври 2017 година.
Невероятната история, документално пресъздадена от разследващия журналист Николай Стоянов, носи заглавието "OneCoin: Жената, която измами света". Още подробности в интервюто с него:
"За пръв път чух името ѝ в пролетта на 2015, малко над половин година след стартирането на "One Coin". Вложи милиони евро в покупките на ресторант "Крим", сградата на Моллов срещу парламента. Всичките лъскави събития не се случват тук, няма опит да се привлекат жертви. Тук и е бекофисът, скучните неща като маркетинг и счетоводство. Била е финансов консултант, познавала е средата.
Стъпвайки на интереса към криптовалутите тя дава просто послание – "Вече сте изпуснали този влак, предлагам ви следващия. За да постигне лукса бързо, е готова да прекрачи всички граници – морални и легални. От самото начало "One Coin" е замислена като измама. Създадена е като пирамида. Бумът е между 2014 и 2017. Някои от хората около него изчезват, други преминават в следващи схеми.
Тя изчезва, след като научава, че е с повдигнати обвинения. Бодигардът ѝ я придружава до Атина, откъдето се връща, след като казва, че там са я посрещнали рускоговорящи и тя го освобождава."
В аудиопоредица я превръща "Storytel" с участието на Христо Чешмеджиев, Петя Абаджиева, Денислав Борисов и Биляна Петринска.
Феноменът Ружа впечатлява като мащаб и наглост. Завлечени са около 3,5 милиона души, решили да инвестират в измислената криптовалута. Сама е рекламирала своя продукт като шоу звезда, разказа пред Радио София Ани Клисарска, редактор в "Storytel".
В историята има всичко. Епизодите в поредицата са седем. Но аферата все още е жива.
Нищо чудно, ако се появят нови информации, поредицата да бъде продължена.
Снимка: Storytel
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..