"Рекордът" за най-голямата криптоизмама в света все още се държи от българката Ружа Игнатова. Родена в най-бедната страна от Европейския съюз, тя измисля схема, с която привлича поне 4 милиарда долара от цял свят.
И нито ФБР, нито Европол може да я открие от октомври 2017 година.
Невероятната история, документално пресъздадена от разследващия журналист Николай Стоянов, носи заглавието "OneCoin: Жената, която измами света". Още подробности в интервюто с него:
"За пръв път чух името ѝ в пролетта на 2015, малко над половин година след стартирането на "One Coin". Вложи милиони евро в покупките на ресторант "Крим", сградата на Моллов срещу парламента. Всичките лъскави събития не се случват тук, няма опит да се привлекат жертви. Тук и е бекофисът, скучните неща като маркетинг и счетоводство. Била е финансов консултант, познавала е средата.
Стъпвайки на интереса към криптовалутите тя дава просто послание – "Вече сте изпуснали този влак, предлагам ви следващия. За да постигне лукса бързо, е готова да прекрачи всички граници – морални и легални. От самото начало "One Coin" е замислена като измама. Създадена е като пирамида. Бумът е между 2014 и 2017. Някои от хората около него изчезват, други преминават в следващи схеми.
Тя изчезва, след като научава, че е с повдигнати обвинения. Бодигардът ѝ я придружава до Атина, откъдето се връща, след като казва, че там са я посрещнали рускоговорящи и тя го освобождава."
В аудиопоредица я превръща "Storytel" с участието на Христо Чешмеджиев, Петя Абаджиева, Денислав Борисов и Биляна Петринска.
Феноменът Ружа впечатлява като мащаб и наглост. Завлечени са около 3,5 милиона души, решили да инвестират в измислената криптовалута. Сама е рекламирала своя продукт като шоу звезда, разказа пред Радио София Ани Клисарска, редактор в "Storytel".
В историята има всичко. Епизодите в поредицата са седем. Но аферата все още е жива.
Нищо чудно, ако се появят нови информации, поредицата да бъде продължена.
Снимка: Storytel
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..