Евгени Серафимов е художник, създал школа "Новите майстори". Автор е на иновативни градски решения, негов беше автопортрета на Майстора на един декар в центъра на Кюстендил, както и на плаващите картини на Майстора в Пловдив на канала, когато градът беше столица на културата. С деца от града изрисува саламандър на всичките 600 стъпала до Хисарлъка в Кюстендил:
"Майстора има и фолклор, но изложбата му показва един съвременен художник от началото на 20 век. Ние сме му длъжници, че го обличаме в саи и гайтани, а той има изключителен пластичен език. Има наченки от кубизъм, той е над етнографията. Виждаш европейското изкуство в най-добрата му форма. Всички, които си мислят, че го познават, нека да дойдат и да видят съвременния му език. Това е сериозна крачка да бъде познат и в света.
Изкуството му е общочовешко. То е важно за този полудял свят. Картината му "Фронт и тил" показва това, което се случва и сега - жените са оставени да събират държавата, докато мъжете им се бият. Ако погледнете как се променя творчеството му след посещенията му по световните музеи, той не живее просто в Шишковци, а е космополит. Това е било удобно на конюнктурата. Той живее и след 40-те, но спира да рисува.
Най-последното ни е най-изтрито. На третия ден от войната в Украйна бяхме мобилизирани, нарисувахме гълъба на Пикасо. Майстора е заедно с него на Конференцията за мир във Варшава. Тогава има снимка на Майстора с бял гълъб, има история, че Пикасо се вдъхновява от него. Сега войната хлопна на нашата врата - въпросът е всички да се обединим да мислим за мир. Очертахме гълъба на един декар и всеки правеше вътре с шаблон свое малко гълъбче. Изпълнихме го с варови войни, затова той отлетя.
Кюстендилци възприемат площада не като място за срещи, а като място за рисуване. През юни сме обхванали всички възможни образи на комикс-културата в изложба, в юли отиваме в Босилеград, искаме да направим нещо модерно, което да покаже колко сме свързани. Искам да покажем не като агитация, в минималистичен стил по стените на Босилеград общите ни носии."
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..
С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..