Евгени Серафимов е художник, създал школа "Новите майстори". Автор е на иновативни градски решения, негов беше автопортрета на Майстора на един декар в центъра на Кюстендил, както и на плаващите картини на Майстора в Пловдив на канала, когато градът беше столица на културата. С деца от града изрисува саламандър на всичките 600 стъпала до Хисарлъка в Кюстендил:
"Майстора има и фолклор, но изложбата му показва един съвременен художник от началото на 20 век. Ние сме му длъжници, че го обличаме в саи и гайтани, а той има изключителен пластичен език. Има наченки от кубизъм, той е над етнографията. Виждаш европейското изкуство в най-добрата му форма. Всички, които си мислят, че го познават, нека да дойдат и да видят съвременния му език. Това е сериозна крачка да бъде познат и в света.
Изкуството му е общочовешко. То е важно за този полудял свят. Картината му "Фронт и тил" показва това, което се случва и сега - жените са оставени да събират държавата, докато мъжете им се бият. Ако погледнете как се променя творчеството му след посещенията му по световните музеи, той не живее просто в Шишковци, а е космополит. Това е било удобно на конюнктурата. Той живее и след 40-те, но спира да рисува.
Най-последното ни е най-изтрито. На третия ден от войната в Украйна бяхме мобилизирани, нарисувахме гълъба на Пикасо. Майстора е заедно с него на Конференцията за мир във Варшава. Тогава има снимка на Майстора с бял гълъб, има история, че Пикасо се вдъхновява от него. Сега войната хлопна на нашата врата - въпросът е всички да се обединим да мислим за мир. Очертахме гълъба на един декар и всеки правеше вътре с шаблон свое малко гълъбче. Изпълнихме го с варови войни, затова той отлетя.
Кюстендилци възприемат площада не като място за срещи, а като място за рисуване. През юни сме обхванали всички възможни образи на комикс-културата в изложба, в юли отиваме в Босилеград, искаме да направим нещо модерно, което да покаже колко сме свързани. Искам да покажем не като агитация, в минималистичен стил по стените на Босилеград общите ни носии."
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...