От днес до петък жители на столичния квартал "Горубляне" подновяват протестите си срещу неуредените права като собственици на имоти.
Те ще блокират бул. "Цариградско шосе" (кръстовището с ул. "Павел Красов" и ул. "Димитър Пешев") тази вечер от 18:00 до 19:00 ч., а всеки следващ ден времетраенето ще се увеличава с 1 час. Ако не се реагира от страна на институциите в края на работната седмица оживеният столичен булевард ще бъде блокиран от 16:00 до 21:00 часа, предупреждават инициаторите.
Сред тях е и арх. Янита Тарабанова. Пред Радио София тя обясни:
"В продължение на 33 години имотите ни са блокирани от ТКЗС (трудово-кооперативно земеделско стопанство), а 31 демократични години – от българското правителство и Столичната община. От 5 години повдигаме темата, включително с протести и писма. Дори Конституционният съд през 2020 г. обяви това блокиране за противоконституционно. До 2 месеца депутатите трябваше да променят законите съгласно това решение, но и досега не е направено."
През май т.г. собственици са се срещнали с представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, но се оказва, че само от това ведомство казусът не може да бъде разрешен.
"Искахме да присъстват и от МЗХ и МОСВ, за да разберем къде има защитени видове и защо точно на нашите имоти трябва да се изграждат паркове. А от финансовото министерство трябваше да присъстват, за да кажат дали ще се отпуснат средства за откупуване на терени. Не можем да чакаме повече", каза още Тарабанова.
Сега е насрочена среща за 20 юни от все още не се знае дали тези три министерства ще реагират и ще изпратят свои представители.
Инициаторите на протеста са изпратили десетки писма и твърдят, че с техния казус са запознати всички депутати, омбудсманът, президентът, Министерският съвет. Поради липса на реакция обаче, са принудени да протестират с блокиране на уличното движение.
С Янита Тарабанова разговаря Йоана Георгиева.
През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..