"В късните си пиеси, които шекспировите изследователи наричат романси, той се занимава с темата за покаянието, за прошката. Много ясно различими са доброто и злото, но в крайна сметка надделява това християнско всеопрощение, което е характерно за последната част от неговото творчество, което е свързано с края на живота му", сподели Абаджиева.
"Шекспир се е примирявал, прощавал, разбира човека… Той го изследва така или иначе през целия си живот", допълни тя.
Занимавала се с Шекспир още от ранните студентски години, Абаджиева е поставяли пиеси на различни световни театрални сцени. По думите й, сблъсъкът на културни идентичности ражда нови резултати, освен, че е взаимно обогатяване и за двете страни.
"Днес, като че ли ние българите се срамуваме да кажем, че имаме нужда от етически идеал и от идеалисти, които да претворяват живота. Една от най-големите илюзии и масовите мантри на XXI век е това, че всички се позоваваме на прагматизма, като някаква нова религия и велика добродетел на човека-консуматор. Нещо като нов образец на постмодерния хомо сапиенс, но го свързвам с меркантилизма и грубото отрицание на идеализма. Ние считаме идеализма като нещо остаряло, може би разчитаме на художниците и артистите да ни припомнят, че идеализмът не е практически негоден и безнадеждно демодиран", изтъка Абаджиева.
"Във всеки от нас стои този копнеж да бъдеш човек и да носиш етическа отговорност за битието. Това са двете страни на човеколюбието, като родова същност въобще и на хомо сапиенс, като философия на живота, единствено способна да обясни феномените човек-култура-съзидание, и да даде една оптимистична перспектива за развитие", отбеляза тя.
"Всички ние трябва да поставим новия хуманизъм като условие за единен свят, който да е подчинен на творчество, взаимно разбирателство и саморазвитие на човешкото и човечността във всеки един от нас, във всяка личност, и така ще хуманизираме едновременно и обществото, и света, и себе си", отбеляза Абаджиева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..
На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..
Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..