"В късните си пиеси, които шекспировите изследователи наричат романси, той се занимава с темата за покаянието, за прошката. Много ясно различими са доброто и злото, но в крайна сметка надделява това християнско всеопрощение, което е характерно за последната част от неговото творчество, което е свързано с края на живота му", сподели Абаджиева.
"Шекспир се е примирявал, прощавал, разбира човека… Той го изследва така или иначе през целия си живот", допълни тя.
Занимавала се с Шекспир още от ранните студентски години, Абаджиева е поставяли пиеси на различни световни театрални сцени. По думите й, сблъсъкът на културни идентичности ражда нови резултати, освен, че е взаимно обогатяване и за двете страни.
"Днес, като че ли ние българите се срамуваме да кажем, че имаме нужда от етически идеал и от идеалисти, които да претворяват живота. Една от най-големите илюзии и масовите мантри на XXI век е това, че всички се позоваваме на прагматизма, като някаква нова религия и велика добродетел на човека-консуматор. Нещо като нов образец на постмодерния хомо сапиенс, но го свързвам с меркантилизма и грубото отрицание на идеализма. Ние считаме идеализма като нещо остаряло, може би разчитаме на художниците и артистите да ни припомнят, че идеализмът не е практически негоден и безнадеждно демодиран", изтъка Абаджиева.
"Във всеки от нас стои този копнеж да бъдеш човек и да носиш етическа отговорност за битието. Това са двете страни на човеколюбието, като родова същност въобще и на хомо сапиенс, като философия на живота, единствено способна да обясни феномените човек-култура-съзидание, и да даде една оптимистична перспектива за развитие", отбеляза тя.
"Всички ние трябва да поставим новия хуманизъм като условие за единен свят, който да е подчинен на творчество, взаимно разбирателство и саморазвитие на човешкото и човечността във всеки един от нас, във всяка личност, и така ще хуманизираме едновременно и обществото, и света, и себе си", отбеляза Абаджиева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..
Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..
Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..
"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..
Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..
В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..
Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..