Арх. Иванова поясни, че въпреки пожара пътищата към фестивала не са засегнати и няма проблем с придвижването с транспорт. Освен това каза, че хората трябва да имат предвид, че на 20 август ще се честват 145 години от Шипченската епопея и проходът, както и връзката между Шипка и Бузлуджа ще бъдат затворени от сутринта до около 15 ч.
Тя отбеляза, че ще има три фестивални сцени, като пред самата сграда на монумента ще има две диджей сцени. Събитието подкрепя кауза за обезопасяването на сградата и отварянето й за посетители.
"Дейностите за това предвиждаме да започнат веднага след края на фестивала и да завършим в рамките на тази година, за да може след това сградата да бъде достъпна за всички посетители, които искат да я видят. Това ще подкрепи фестивала както с популяризиране, така и с печалбата, която ще бъде реализирана от него", допълни тя.
По думите й, сградата е културно наследство и има голям потенциал да бъде използвана за образователни цели и туризъм, за да развива региона в Централна България. Фестивалът и проектът не са обвързани с политически цели, като целта е да се опази културното наследство.
Арх. Иванова допълни, че в последната година монументът е посетен от 50 хиляди туристи, а анкетите са показали, че над 99% от тях искат да влязат в сградата. Освен това, според думите й, фестивалът не е само музикален, а ще има и богата културна програма с велопоход, състезание по ориентиране, бягане, местните музеи също ще се включат, като ще има дискусии и работилници за бъдещето на "Бузлуджа".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..