По думите му, всеки пети българин в някакъв момент от своя живот преминава през някакво психично страдание, като депресия, тревожно разстройство или биполярно афективно разстройство, също така и развива зависимост от различни вещества.
"Характеристиките на депресията са такива, че тя много често остава незабелязана дори от най-близките. Човек се променя, започва да се затваря в себе си, да губи интерес към нещата, които преди това са го занимавали и са му били приятни, губи апетит, губи съня си и това са най-честите симптоми на приближаващо депресивно разстройство. Те се усложниха още повече по време на пандемията, когато много от хората бяха притиснати в ъгъла от икономически и социални причини", коментира доц. Околийски.
Освен това, около 40% от преболедувалите ковид имат оплаквания от т. нар. "мозъчна мъгла" (brain fog), която също е форма на меланхолия. Тя се изразява в трудна концентрация, трудно намиране на теми, думи или спомени, като всички тези причини са повод не само за притеснения, но и за адекватен отговор от страна на държавата и службите за психично здраве.
Доц. Околийски посочи, че тъй като Здравната каса не покрива никакъв вид психотерапевтична помощ освен две визити първия месец за психиатър и след това по една визита месечно, много хора не могат да си позволят такава помощ. Повечето от западните държави следват добрите практики, които СЗО препоръчва - да има превенция на психичното здраве и хората да са подготвени за определени по-тежки фази в живота си.
Той поясни, че липсата на сън, липсата на апетит, страненето от други хора са едни от признаците на депресия, но са нужни поне пет симптома, които да се манифестират три месеца за да може състоянието на човека да бъде окачествено като такова. Най-честият вид "самолечение" в България при мъжете е злоупотребата с алкохол, а при жените с медикаменти, като по този начин проблемът се задълбочава и става все по-трудно решим.
"Колегите ни от Националния център за обществено здраве и анализи направиха един голям проект под егидата на норвежкия финансов механизъм и обучиха около 4 хиляди общопрактикуващи лекари за това, да разпознават първите признаци на подобен проблем, като депресията, защото се смята, че общопрактикуващите лекари са най-близко до хората, до пациентите си и биха могли да насочат човека, когато видят проблема", отбеляза доц. Околийски.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..