Около река Мътивир в района на Ихтиман се изсича дървесна растителност, сигнализираха от WWF-България. Дали обаче сечта е незаконна и дали може да доведе до екологични проблеми или например до бедствие като в Карловско, чиито последствия още не са заличени?
Това се опита да разбере екип на Радио София.
Според зам.-кмета на Ихтиман Тони Кацаров става въпрос за правомерна сеч, поръчана от "Напоителни системи" към Министерството на земеделието. Изкуствените диги около р. Мътивир са важни за безопасността, но там не бива да има растителност.
В сигналите специалистите твърдят, че са изсичани и големи дънери с диаметър около метър, но Кацаров твърди, че са третирани само малки дървета и ниска храстова растителност.
При растителност по изкуствените диги и направените от хората речни корекции, плътността на съоръженията се нарушава и има опасност да се скъсат при пълноводие и наводнение. Същото се отнася и за язовирните стени. Ако е имало отсечени дебели дървета до реката, те са били в участък, граничещ с гора, разясни зам.-кметът пред Ана Попова.
Нели Дончева от WWF обаче разказа, че с нейни колеги са направили оглед и са заснели с дрон ситуацията в близост до магистрала "Тракия".
По думите ѝ има изсечени и едроразмерни дървета с диаметър 1-1,5 метра. Някои дънери са полегнали в самото речно корито.
"За каква превенция говорим?! Това създава опасност от наводнения и бедствия за близките населени места", възмутено коментира Дончева.
От WWF-България са изпратили сигнал и снимков материал към РИОСВ София и Басейнова дирекция Източно-беломорски район - Пловдив на 7 октомври, но досега от институциите отговор няма.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..