Електронните спортове влизат и в университетите - състезание между студенти по играта Valorant предстои съвсем скоро. Подробности по темата дава Даниел Иванов, един от организаторите:
"Търсим отбори, започваме да ги сформираме. Събитието е Световен студентски шампионат, ние правим българските квалификации. Има желание от страна на университетите, като институции, но не винаги е така със студентите. В България сцената не е развита, играенето на видеоигри е като хоби, а не като възможност за професионално развитие.
За много хора не е комфортно да навлязат в тази среда, това е стъпало, което ни е трудно да прекрачим в България. Бях студент в Швеция и Нидерландия и се чувствах малко като риба на сухо. Бях на дигитален фестивал в Швеция, мястото беше уникално, огромни зали, сцени с компютри докъдето ти стигне погледа. Обикалях и си казвах - ето какво искам да се случи в България.
Събитието стартира на 29 октомври - единствената квалификация, онлайн е, и всеки студент в България може да се включи. Ние поемаме инициативата да съберем отбор. Спечелилият отбор в квалификациите, директно има възможност да пътува в Бразилия през декември да играе с другите 50 отбора."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..