Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Химните, които правят училищата специални

Откриване на кампанията - Иван Димитров и Кристина Стоянова - Музикаутор
Снимка: архив

Новите шест училища във второто издание на кампанията „Светилник“ 2022/2023: Към светли бъднини вървим“ са официално обявени в медийното пространство.

Кампанията се осъществява от организацията на автори и композитори "Музикаутор" в партньорство с Националното музикално училище „Любомир Пипков“, Българската телеграфна агенция, Сдружение „Сцена Музика“ и Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Мотивация за организаторите на инициативата „Светилник“ е, че музиката има обединяващ характер, а химнът е един от начините, по който учениците могат да съхранят спомен и гордост от своето училище, като същевременно допринася за позитивна училищна атмосфера. Затова всички се обединяват около създаването на училищни химни. Повече по темата в разговора на Луиза Лазарова с г-н Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор:

"Тази година решихме да се насочим към училища в провинцията - Кюстендил, Стара Загора, Казанлък - 2 училища, Благоевград и София. Проектът е идея на организацията ни, която представлява 3000 члена. Хайгашод Агасян ми спомена за подобен свой проект и решихме това да стане кампанийно. Първите 6 химна бяха представени на концерт на 1 юни. Училищата припознаха своите химни, те ги правят специални.

Училищата използват химните при всеки един официален повод. Едно училище ще надгражда своя химн със собствена интерпретация. "Музикаутор" кани членовете си да създават творчески екипи според изискванията им. Финансира и организира създаването на химни. В аудиозаписите музиката се изсвирва от децата в НМУ. Студентите от НАТФИЗ правят видеото.

В крайния продукт е събрана енергията на всички. Микс от емоции и идеи През химна може да бъдят обединявани и стимулирани децата. Стремежът ни е да направим проекта устойчив. Интересът е по-голям, имаме вече корпоративен спонсор, който ще подари химна на училището в Стара Загора. Трябва да дадем всичко от себе си, за да има всяко училище химн."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30