Новите шест училища във второто издание на кампанията „Светилник“ 2022/2023: Към светли бъднини вървим“ са официално обявени в медийното пространство.
Кампанията се осъществява от организацията на автори и композитори "Музикаутор" в партньорство с Националното музикално училище „Любомир Пипков“, Българската телеграфна агенция, Сдружение „Сцена Музика“ и Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Мотивация за организаторите на инициативата „Светилник“ е, че музиката има обединяващ характер, а химнът е един от начините, по който учениците могат да съхранят спомен и гордост от своето училище, като същевременно допринася за позитивна училищна атмосфера. Затова всички се обединяват около създаването на училищни химни. Повече по темата в разговора на Луиза Лазарова с г-н Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор:"Тази година решихме да се насочим към училища в провинцията - Кюстендил, Стара Загора, Казанлък - 2 училища, Благоевград и София. Проектът е идея на организацията ни, която представлява 3000 члена. Хайгашод Агасян ми спомена за подобен свой проект и решихме това да стане кампанийно. Първите 6 химна бяха представени на концерт на 1 юни. Училищата припознаха своите химни, те ги правят специални.
Училищата използват химните при всеки един официален повод. Едно училище ще надгражда своя химн със собствена интерпретация. "Музикаутор" кани членовете си да създават творчески екипи според изискванията им. Финансира и организира създаването на химни. В аудиозаписите музиката се изсвирва от децата в НМУ. Студентите от НАТФИЗ правят видеото.
В крайния продукт е събрана енергията на всички. Микс от емоции и идеи През химна може да бъдят обединявани и стимулирани децата. Стремежът ни е да направим проекта устойчив. Интересът е по-голям, имаме вече корпоративен спонсор, който ще подари химна на училището в Стара Загора. Трябва да дадем всичко от себе си, за да има всяко училище химн."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..